"В момента се опитваме да влезем в някакви контакти, да видим възможно ли е да бъде изградена поне ски писта, защото беше заложено като ски комплекс в огромни мащаби с 14 писти, с влекове и доста други съоръжения и инвестициите щяха да бъдат много сериозни. Не знам дали сега ще може да се случи. В момента заместник -кметът Мария Тодорова проучва възможностите дали можем да възобновим този проект в мащаба, който беше лансиран през предишните години или да бъде изградена туристическа зона с две-три писти, която да бъде използвана целогодишно. Надявам се през следващите години да има някакво развитие по въпроса, защото всичко зависи от нас. Ако ние направим нещо- ще има развитие в този край, ако си седим зад бюрата- нищо няма да се случи. Наясно сме, че туризмът е основният фактор, който би могъл да даде нужния тласък за възраждането на региона. Така че, всичко зависи от нас. Времето ще покаже..."
А развитието на туризъм тук наистина е възможно, защото в този див и примамлив кът на Стара планина има всичко - чист въздух, красива природа и тишина, редки билки, цветя и горски плодове. Тук се намира и Биосферният резерват "Чупрене", който от 1977г. е в списъка на ЮНЕСКО за защитените територии. Разстоянието от общинския център село Чупрене до столицата София е 160 км., до Монтана е 60 км, а до Видин- 75 км. Релефът в района е предимно планински, силно пресечен и с голяма разлика в надморските височини. Най-високата точка е първенецът на западна Стара планина връх "Миджур" със своите 2 168 м, а най-ниската точка е край махала Фалковец - само 320 м. Общината обхваща 8 села със застаряващо население, а животът тече монотонно и спокойно.
Досега опазихме хората в Домовете от зараза
"До момента в общината нямаме случай на заразен с COVID-19. Във вторник и в сряда от РЗИ Видин взеха проби от домуващите в нашите социални домове за коронавируса. В общината има едно Защитено жилище в Чупрене с 8 домуващи и три Центъра за настаняване от семеен тип- във Върбово- с 15 настанени , в Долни Лом- с 10 и в Репляна- с 14 домуващи. Пробите са взети профилактично, а не че има съмнения. Тези домове са затворени и лично всеки ден се интересувам какво се случва там. Забранил съм всякакви контакти с външни хора. Всичко се прави както трябва и засега сме опазили хората. Знаете, че в други Домове в нашата област има страхотни проблеми. Чакам да излязат резултатите. Надявам се да бъдат отрицателни...
Проблемите не са един и два
Аз мисля, че няма кмет на община в България, който да е усмихнат от сутрин до вечер и да няма никакви грижи. И аз си имам своите ядове и главоболия, но не искам да задълбавам по този въпрос, защото не сега му е времето. Обстановката сега и без това е доста напрегната...", допълни Анжело Добричов.
Има ли опасност районът тук да бъде обезлесен, заради масовото изсичане на дърветата от частни фирми и това да унищожи хубавата природа или да обезводни населените места от общината; създали ли са проблем пристигащите от чужбина и колко са съставените актове за неспазване на противоепидемичните мерки; увеличила ли се е битовата престъпност по селата; има ли фирми, които са спрели дейността си през месеците на извънредно положение; решен ли е проблемът с кражбата на ток от жители на ромската махала в Горни Лом; какво се случва с едно от най-важните събития тук- празникът на Чупренския Балкан, който се провежда втората събота на месец август в местността "Бекинска шобърка", ще се проведе ли и традиционният тук Ловен събор, както и кои са типичните местни обичаи и ястия; кои са дарителите на Общината и на кого благодари кметът Анжела Добричов- отговор на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..