Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"BULGARI" - песента, която нарича нещата с истинските им имена

Клипът е заснет във Враца и Видин


Кои са причините да се гордеем като народ, но и тези да се срамуваме? Това е акцентът в новата песен на популярното музикално дуо Pavell и Venci Venc'

В проекта на hip hop изпълнителите, озаглавен "BULGARI", водеща е темата за народопсихологията на българина. Локациите, на които е заснето видеото, не са случайни. Това е век на консуматорство през очите, казват изпълнителите.
 
Като "самокритичен автопортрет" определят песента двамата, за които обичта към България е причина за надскачане на недостатъците. 

"В нашето творчество има социална ангажираност. Идеята за тази песен датира от 2014 година. Реализирахме проекта сега - променен, но и бидейки по-зрели като личности. А причината - отговорността или липсата на такава, каквато е водещата тема в момента. Сякаш времето днес само пожела от нас да се сетим за някогашната ни идея. Дуализмът в песента, която ние наричаме самокритичен автопортрет, е жизнено важен. Отивайки на интервю за работа, човек изтъква положителните си качества. Същото е и с един автопортрет - не казваш, че си мързелив или че имаш минуси. Ние с Венци се опитваме да правим честна музика. А националните качества не са единстено наши, те се забелязват у всекиго. Ние двамата сме на мнение, че дадени черти ти пречат като народ. Дали можем да се променим българите - не зная, но като артисти имаме възможност да наречем нещата с истинските им имена", разказа Pavell.

Песента, която в първия си куплет набляга върху типичната за българина завист, е с плавен преход - към открояване причините, заради които трябва да се гордеем с всичко българско. Заглавието е препратка към героя на Алеко Константинов Бай Ганьо.

"Това е препратката. Бай Ганьо се бие в гърдите, крещейки "Булгар, булгар". Това е, което ни заобикаля. Има и втори смисъл - знаем, че чужденците произнасят името на страната ни БУлгария, а ние сме булгари за тях. В песента има и друг акцент обаче, затова е и преходът - изброяваме негативните качества, но и напомяне за силния исторически корен. Ние сме със силна кръв, със славна история, трябва да си повтаряме, че можем. Истината е, че не можеш да си патриот на сляпо. Да си патриот означава да правиш в бита си, не просто да четеш учебник по история или да следваш модата".

Клипът е контрапункт на текста, контрастирайки на самокритиката - подчертава красивата ни природа, показвайки живописни местности с огромно историческо значение в българската история, като Врачанския Балкан, връх Околчица и крепостта Баба Вида.

"Текстът не отне време, написа се сам. Думите, придаващи послание, са се събирали с години. Куплетите отразяват действителността. "Кога зашумят шумите" е любима песен от детските години на Венци. Хубавото е, че текстът е простичък - не се нуждае от тълкуване, той се разбира и усеща. Той е изживян от всеки. Като човек, появил се на този свят именно във Враца, красотите около града винаги ще ми лежат на сърцето. Предвид ситуацията, в която се намирахме, нямахме възможност да осъществим първоначалната концепция. Сведохме нещата до най-важното, до ядрото на видеото и това, което представлява. След Враца беше лесно да продължим към Видин - отново бяхме посрещнати радушно, с отворени обятия. Нямаше предварителен план. И от двата града пазим силни спомени. Северозападът си остава все така забравен, пренебрегван, в края на шоубизнеса, ентъртеймънта и на всичко. Това е другата причина, отвела ни на тези места. За мен и Венци това са силни места, със силни хора. Надяваме се да има отзвук. Ако не успеем да променим нещо, поне да припомним нещо забравено".

Да продължим да се държим като синове и дъщери на юнашко племе, каквито сме, призова Павел Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50