"Подобни явления, тук не се случват толкова често, но когато се случат, са с доста значими последствия", обясни Тодор Тодоров, бивш кмет за 4 мандата в Плешивец и настоящ председател на местното читалище:
"Това, което се случи тук преди няколко дни е нищо, в сравнение с наводнението през 2014 година. Въпреки това не бива да се подценява. Селото ни е в Предбалкана, разположено по баирите и надали има двор, който да не е под наклон. Улиците ни също са полегати и при събирането на повече вода, тя отнася настилката им. Разбира се, ние после ги насипваме отново с трошляк или баластра, но това е само до следващия силен дъжд. Стараем се, но понеже говорим реални неща в реално време, знаем че улиците ни не могат да бъдат асфалтирани при сегашните възможности на Общината... Затова е хубаво да бъде решен основният проблем - почистването на коритото на реката. То обаче трябва да стане по цялото ѝ протежение, за да има успех това начинание. Общината колкото и да иска, не може да реши самостоятелно този проблем. За да бъде изчистено това корито качествено, трябват средства - трябва да има проект, програма, трябва някой да го утвърди и някой да го финансира... С една дума - държавата трябва да се намеси!", категоричен е Тодор Тодоров.
"Ако оставим настоящите проблеми настрана, иначе селото ни е спокойно", смята кметският наместник Йорданка Петрова, която отскоро е на този пост, а въведеното извънредно положение заради коронавируса, определено е променило плановете ѝ за много неща:
"В селото сме около 120 души, повечето от които са възрастни. Който има нужда от нещо ми се обажда, пазаруваме и им го доставяме по домовете. Основен проблем тук е безработицата, защото в селото не останаха работещи предприятия. Преди имахме тъкачен цех и предприятие, в което правеха бордюри и плочки за тротоари. В него работеха дори хора от съседните села.
Отглеждането на животни също е трудно, защото вече всичко стана много скъпо,а земята е дадена на арендаторите за някой лев или бутилки олио. Българското село пропада и ние тук нямаме никакви възможности да подсигурим работа на хората. Затова и повечето от тях, които не са пенсионери, са в чужбина. Работят в сферата на услугите или в селското стопанство...
В селото имаме един-двама пчелари,които имат до десетина кошера. Проблем в последно време станаха тези пръскания с препарати от арендаторите. Вярно е, че те предупреждават, когато ще пръскат, но пчелите могат ли да стоят затворени по седмица в кошера? Преди години в селото имаше и овце, и кози, но днес вече никой не отглежда селскостопански животни. Останали сме само четири семейства, които се занимаваме с животни. Три семейства отглеждаме биволи и едно се занимава с крави.
Тук, на село, всеки ден изникват нови и нови проблеми, и е важно да бъдат решавани бързо, защото иначе става по-сложно. Стараем се да сме в полза на хората и съм доволна, че общинският кмет също ни помага в разрешаването им", допълва Йорданка Петрова.
Целите интервюта и подробности по темата, както и разказа на очевидец на трагедията от 2014 година, чуйте в звуковия файл
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..