Идеята за реализиране на целенасочени мерки за подпомагане на Северозапада не е от вчера. Още през 2013 година започна разработването на Стратегия за изоставащите региони. През 2015 година пък бе утвърдена Целенасочена инвестиционна програма, която обаче не получи финасиране и остана само на хартия.
Преди дни вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че Видин и регионът ще "живнат", младите хора ще се върнат и икономиката ще заработи, когато бъде изграден новият магистрален път до Ботевград, когато се реализира новата индустриална зона, разкрият се 2-3 предприятия и има газификация. Дончев подчерта, че правителството работи активно за реализирането на тези проекти.
Народните представители от БСП са решили, че за бъде прекратена практиката подпомагането на Северозапада да е само в сферата на добрите намерения, е необходим нормативен акт. Изработили са законопроект за създаване на Държавен фонд за устойчиво развитие на региона. Разликата от предишните подобни стратегии е, че ако бъде приет, този закон ще стане задължителен за изпълнение, обясниха депутатите от Видин Филип Попов и Цветан Топчиев.
По думите им документът дава финансовия инструментариум за развитие на Северозападна България, в която са включени областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. Държавата ще осигурява ежегодно от централния бюджет 100 милиона лева във фонда. Къде да се влагат средствата, ще решава Управителен съвет с осем членове, под председателството на министъра на финансите. След пандемията се очаква негативните процеси в по-бедните региони още повече да се задълбочат и заради това е необходимо да се вземат спешно мерки, обясни депутатът Филип Попов и добави:
"Очаква се тези мерки да доведат до създаването на работни места. Проблемът на Северозапада е този Параграф 22, в който се въртим- няма инвестиции, защото няма кадри и няма кадри, защото няма инвестиции. Трябва да разчупим този омагьосан кръг, но това без целенасочена финансова и реална подкрепа от страна на държавата няма как да се случи."
От БСП ще разчитат на подкрепа в Народното събрание за законопроекта, но дали ще я получат, предстои да видим.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..