"Животът ни е доста динамичен", обясни кметът Росен Ценов. Той отскоро е на тази длъжност, но познава добре нуждите на съселяните си и има планове за подобряване на благосъстоянието им:
"С младите хора от селото вече имаме доста инициативи, защото искаме да го направим по-добро място за живеене- да го изчистим, да го подобрим и постепенно да започнем да го разкрасяваме. Селото ни има страхотно местоположение- намира се между два града. Площта му е над 14 000 квадратни метра, на 300 метра надморска височина, природата е уникална, историята му е богата- още преди 1 000 години тук са живели хора..."
Дали обаче средищното местоположение, красивата природа и богатата история са достатъчни за безпроблемно развитие или подобряване на благосъстоянието на жителите му? Оказва се, че както в останалите населени места в Северозапада, така и тук, проблемите не са малко. Дори възможностите за развитие на туризма се нуждаят от подпомагане:
"Имам някои, в смисъл ще изчакаме следващия програмен период, който предстои и ще опитаме да реализираме някои проекти. Ще направим екопътеки, ще облагородим и почистим туристическите ни обекти, защото някои от тях са обрасли и не са подходящи за туристически посещения.
Иначе в селото има млади хора, които да работят и развиват дейност в сферата на туризма. В селото живеят около 800 души. Работа намират както в съседните градове, така и в самото село. Тук имаме фабрика за производство на синтетични продукти и тя е доста голяма. Може би в България като нея има само още една. Там работят 20 човека. Имаме и един от най-хубавите цехове за битова тъкан. Имаме и земеделски производители. Тук теренът е полупланински и способства развитието на животновъдството. Имаме трима фермери, които отглеждат крави и биволи. Проблем за тях е изкупуването на млякото, защото цените не ги задоволяват.
Сред основните проблеми бих посочил състоянието на уличната мрежа в селото. По принцип асфалтирането и в другите села е трудно, но ние чакаме стартирането на един проект за рехабилитация на водната мрежа, който всеки момент трябва да започнем. В него е включено и голяма част от подмяна на пътната настилка. Ще бъдат изградени нови тротоари и бордюри. Надяваме се пътната инфраструктура да стане доста прилична до година - две. Трябва само да имаме търпение, защото по този проект се предвижда 80 % от улиците да бъдат разкопани, да се положат тръбите и после да се асфалтират. Що се отнася до уличното осветление, тук имаме по какво да работим. Като цяло селото е осветено, но не е на 100 % и има още какво да се желае. Искам хората да са спокойни, защото за мен по-тежко престъпление от кражбата и лъжата, няма".
Какъв е проблемът с местното училище, откъде ще намерят деца и докога ще продължи да функционира; как и кога е построено то, както и църквата в селото; как са празнували преди години всички заедно на селския площад; какви традиции и ритуали са запазени от онези години; кога е открито местното читалище и каква дейност развива днес- отговор на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл от кмета на селото, Росен Ценов и от библиотекаря към читалището, Янка Николова.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..