Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучават медицински специалисти за работа с деца с диабет

| обновено на 19.06.20 в 16:02
Снимка: Архив


Обучение за работа с деца с диабет тип 1 ще преминат медицински специалисти от детски градини, училища и социални заведения в страната. Това предвижда проект на "Лайънс клуб" Видин, финансиран от Международната лайънс фондация. Идеята за него се зародила след анализа на данните от проведения преди година "Поход срещу диабета", обясни представителят на организация д-р Иво Илиев. 

"Проектът се нарича "България срещу диабета" и е написан от името на "Лайънс клуб" Видин. Името е такова, защото имаме куража да направим национален проект съвместно с другите Лайънс клубове, Българска асоциация "Диабет" и Българско дружество по детска ендокринология. Това са партньорите, заедно с нашия клуб, който е и водещ по отношение на това да направим един проект, който е ориентиран към една уязвима група, каквато са децата с диабет тип 1. Тези деца имат не лека съдба, защото става въпрос за деца със специфични потребности, пребивават в учебни заведения, детски градини, училища и там би трябвало да се грижат медицински сестри, които трябва да познават този проблем. За съжаление се оказва, че това е стрес за тях. И тези деца, малко или повече не искат да бъдат приемани в училищата и детските градини, а обратно се стараят да се намери причина да не се попада там, именно поради страха от факта, че не се познава състоянието и то крие малко или повече риск за човека, който е оторизиран за това дете."

Поход срещу диабета стартира преди година от Видин

Обучението на медицинските специалисти се очаква да започне най-късно в началото на есента. Предвидени са обучения и за децата с диабет тип 1, обясни д-р Илиев.

"Първо ще се създаде мрежа с партньори, защото трябва да обучим областни координатори, от общините, от Лайънс клубовете и по този начин те ще подготвят в съответна област обучителния модул, и в определени периоди ще се извършва това обучение от оторизирани специалисти от Българското дружество по детска ендокринология. Разписали сме документите, очакваме връщането им и спазването на процедурите по превод на траншовете."

105 000 долара предоставя Международната лайънс фондация за обучението на медицинските специалисти у нас. Това е най-големият благотворителен гранд, отпускан от организацията за клуб в Източна Европа. Българските лайънс клубове участват с 35 000 долара.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05