Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Енев: Българското земеделие изостава откъм технологии, трябва да наваксаме

Онлайн семинар дава решения за автоматизацията в земеделието

Снимка: Радио ВИДИН


Има ли начин да намалим разходите и да увеличим добивите, да контролираме влаганите ресурси и да анализираме процесите в стопанството? Отговорите ще даде специализиран уебинар, насочен към земеделските производители и бизнеса. Темата е "Инвестиции в автоматизираното производство: ползи и перспективи". 
Технологичните решения, които предлагаме, вече са необходимост за земеделските производители, най- вече в частта спестяване на разходите, от които зависи производството и последващо увеличение на добивите. Всичко това ще ги направи конкурентоспособни на пазара, коментира в "Земята, която ни храни" Ивайло Енев, изпълнителен директор на Ondoeдна от компаниите - участници, с най-голям опит при автоматизираните системи за капково напояване и софтуерни технологии.
 
"Прецизното земеделие трябва възможно най-скоро да влезе в българските ферми... Вече по-голяма част от българските фермери използват капково напояване, но това не е достатъчно, за да имаш прецизиране в земеделието и по-добри добиви... С използването на такива технологии, с използването на сензори за почвена влажност, метеорологични станции, цялостни мониторинг- системи, шансът за грешка от субективност е много по-малък, а взимането на решения е почти 100 % правилно, защото това са реални данни, взети от точното място, анализирани и даващи възможност за извършване на последващи действия на момента... Има такова решение, разработено в България, което е на доста добро ниво, внедрява се в много стопанства...."

Ивайло Енев посочи, че има Национална стратегия за внедряване на цифровото земеделие, но резултатите не са задоволителни:

"Цифрите не са обнадеждаващи за този наистина основен сектор на българската икономика. Над половината от анкетираните земеделски производители не са запознати с цифровизацията на земеделието, някои са чували, а тези, които ползват цифрови технологии, ги ползват до степен GPS в механизацията... Самият сектор има нужда от по-задълбочени познания и разясения"- убеден е Енев. 
Идеята на уебинара е да се дадат насоки на земеделците как да наблюдават и анализират процесите в стопанствата си и да вземат прецизни стратегически решения за управлението им. Форумът  ще даде отговор на въпросите: 
●        Какви са нагласите и очакванията на българските земеделски производители към навлизането на цифровите технологии в бранша? 
●        Готови ли са инвеститорите да подкрепят иновативни решения, които да оптимизират трудоемкия работен процес чрез автоматизация в земеделието? 
●        Имат ли технологичните компании достатъчно натрупан опит в сферата на Интернет на нещата (IoT) и индустриалната автоматизация, който да им помогне да разработят ефективни решения за устойчив растеж в земеделието? 
●        До къде стигнаха българските компании в разработването и внедряването на интегрирани системи за автоматизирано управление на напоителния процес, торовнасянето, климат контрола и мониторинга за всички култури?

Сред останалите участници в уебинара са Ивайло Симов - партньор в Eleven Ventures, Светлана Боянова - председател на Институт за агростратегии и иновации и основател на AgroHub.BG и Иван Драгоев - технологичен директор на IndigoVerge 
"Икономическите трудности, породени от коронавируса в световен мащаб, доказаха необходимостта от форсирано развитие на дигиталните технологии в земеделието, тъй като те позволяват на земеделските стопани да бъдат устойчиви на всякакъв вид кризи и да си гарантират конкурентоспособност на своите производства в бъдеще"- убедени са организаторите. 


Ивайло Енев посочи, че форумът ще бъде ориентиран към внедряването на автоматизацията в нови и съществуващи стопанства и ползите от нея:
"Ще покажем защо е необходимо на самите фермери да пристъпят към автоматизация. Технологията е изключително достъпна, има решение и за малките производители. Ще се засегне и темата за европейските фондове... Ще очертаем цялостна картина на този фундаментален сектор от икономиката на България. Имаме решения, въпрос на време е, нещата се случват... Няма накъде, българското земеделие страшно много изостава откъм технологии спрямо другите държави от ЕС. Трябва да наваксаме. Имаме знанията, имаме инструментите, просто трябва да убедим земеделските стопани да ги ползват." 

Уебинарът ще се проведе на 18 юни от 16:00 ч. в платформата zoom на следния линк: <https://zoom.us/s/97098202242>, съорганизатор на събитието е Българска стопанска камара. Достъпът е свободен. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05