Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от ГПЧЕ проучиха процеса на деинституционализация в община Видин

Видински евродетективи гледат проекти под лупа

Снимка: ОИЦ Видин


Няколко европейски държави, сред които и България, се включиха в пилотна инициатива, в която млади хора се ангажират да анализират проекти, финансирани от Европейския съюз. У нас проектът е с подкрепата на шест от Областните информационни центрове и е под наслов "Детективи на европейски проекти". Темата на проекта са грижите за децата с увреждания в институциите. Ученици от 11 б клас на ГПЧЕ "Йордан Радичков", с класен ръководител Милена Ружева, се заемат със задачата  да наблюдават проект, изпълнен от община Видин. За същността на инициативата разказва Мариела Савкова, управител на ОИЦ- Видин:
"Това е иновативен проект на ЕК, с наименование "Open Cohesion School". В него участват България, Хърватия, Португалия, Испания и Гърция. В нашата страна проекта се изпълнява с подкрепата на мрежата от областни информационни центрове във Видин, Бургас, Пазарджик, Силистра, Шумен и Ямбол. Проектът, който учениците избраха, е на тема деинституционализация на грижите за деца в риск във Видин.... "

Проектът на община Видин "Домашен уют и грижа за деца в риск", реализиран през периода 2011-2013 година, е насочен към закриването на Дома за деца с увреждания в с. Гомотарци и Дома за Медико-социални грижи във Видин. Децата са изведени в три нови центъра - "Зора", "Дъга" и "Вяра, надежда и любов". Екипът млади детективи започва работа в края на миналата година, за да провери какво е качеството при отглеждането на децата. Антония Атанасова не скрива, че са очаквали да е трудно, но работейки по проекта, младите хора са изградили и свой мироглед:

"Ентусиазирахме се да работим усърдно. ... Поради карантинния период нямахме възможност да посетим центровете...Смятаме, че към тези деца не трябва да се проявява дискриминация...Бихме искали в тези центрове децата да живеят добре, да се развиват и в бъдеще да намерят хубава работа. Те са деца като нас и всички трябва да имаме равен старт, а това, че имат проблеми,  не е по тяхна вина...Хубаво е да се развиват, правата им трябва да бъдат зачитани, за да развиват потенциала си... Като цяло България вече се стреми към развитие на услугите за децата с увреждания..."

Едно от нещата, които са научили видинските млади детективи е, че прозрачността на изразходване на европейски средства и възможността това да бъде проверено, спомага за укрепването на активното гражданско общество, както сред учениците и младежите, така и в целия Видински край. Това е била и основната цел на проекта, казва Мариела Савкова.

"Целта на международния проект е именно да се приложи система на мониторинг върху проектите, реализирани с европейски средства..." 
За да очертаят пълната картина на процеса на деинституционализацията в трите социални заведения, учениците са провели задълбочено проучване, събирали са информация от сайтове и документи, провели са и много интервюта онлайн. 
В доклада си младите хора дават положителна оценка на процеса на деинституционализация, реализиран в трите заведения, както и на съдействието от всички страни по време на проучването - Община Видин, държавата, доставчиците на социални услуги. Изготвен е и видеоматериал с дейностите по проекта, а като награда се очаква младите детективи да посетят Отворените дни на ЕС.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05