Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик увековечиха паметта за полк. Стефан Илиев

7
Снимка: МО

Президентът на Република България Румен Радев посети днес Белоградчик. Държавният глава, заедно с кмета Борис Николов, откриха паметник на полк. Стефан Илиев, командир на 15-и пехотен Ломски полк, загинал геройски за освобождението и националното обединение на България. 
Историята на Белоградчик е дълбоко свързана със славния 15-и пехотен Ломски полк, каза Румен Радев: 
"Където и да е бил призван от Родината, този полк винаги е отстоявал българската храброст, достойнство и чест в тежки и неравни битки...Славата в тези тежки времена винаги е била съпътствана със свидни жертпви. Ние днес трудно можем да осъзнаем какви длъжници сме на тези хора. Потънали в нашите житейски проблеми, често и в дребнотемие на фона на безпримерния героизъм мащаба на мислене и висотата на духа на тези хора..."
Нека този паметник бъде символ на нашата памет към полк. Стефан Илиев, каза Емилия Кожухарова родственичка на полк. Стефан Илиев:

"15-и пехотен Ломски полк участва във всички войни, които води България след Освобождението. Полкът не просто воюва, той изпълнява по най-добрия начин всички поставени му бойни задачи, за което неговото знаме и неговите воини нееднократно са отличавани...Начело на този полк  е бил именно полк. Стефан Илиев.."

В словото си кметът на Белоградчик Борис Николов отбеляза значението на 15-ти пехотен Ломски полк за обществения и културния живот в града. Паметникът бе осветен от НВП Видинският митрополит Даниил. На откриването присъстваха депутати от Видинския избирателен район, представители на министерството на отбраната, граждани и гости на Белоградчик.  

Автор на паметника на полковник Стефан Илиев в гр. Белоградчик, където някога е бил разположен 15-и пехотен Ломски полк, е скулпторът Светлин Николаев. Изграждането е финансирано със средства на министерството на отбраната, в размер на 10 800 лв. В поздравителния адрес на министъра на отбраната Красимир Каракачанов към жителите на гр. Белоградчик бе посочено: "Полковник Стефан Илиев принадлежи към онова поколение наши военачалници, което изгради здраво темелите на Българската армия като институция и което не само изнесе на плещите си войните за национално обединение, но и положи костите си пред олтара на Родината. Отдаването на синовна почит към нашите велики пълководци е свещен дълг на всяка нация. Днес Вие, гражданите на Белоградчик, изпълнявате своя синовен и граждански дълг към паметта на един достоен български офицер и командир. Един от тези, които командваха „След мен, момчета“, давайки личен пример пред своите войници как се воюва и мре за националния идеал...Това е поредният символ на неувяхващата българска бойна слава, който надявам се ще се превърне не само в място за поклонение и признателност, но и в средище за военно-патриотичното възпитание на подрастващите поколения“. 

След церемонията по откриването на паметника, бяха поднесени венци. 

Полковник Стефан Илиев е един от най-прославените командири на полкове в Българската армия от времето на войните за национално обединение. Участник в три войни, той поема командването на 15-и пехотен Ломски полк на 28 февруари 1916 г. в разгара на Първата световна война. Под неговото вещо командване подразделения от полка вземат участие в героичната Чеганска операция от август 1916 г. Именно паметните боеве при Чеган раждат и бойния химн на полка. На 26 март 1917 г. командирът на 15-и полк загива, повеждайки своите бойци в контраатака при връх „Червената стена“ край гр. Битоля (днешна Република Северна Македония). Няколко дни по-късно тялото на храбрия български командир е погребано в двора на църквата „Св. Благовещение“ в гр. Прилеп. На гроба му е издигнат прекрасен паметник от мрамор, изработен от негови войници. След края на войната обаче паметникът е разрушен.

Личността на полковник Стефан Илиев в продължения на десетилетия е била обречена на пълна забрава. Днес за делото му напомнят само една улица в Лом и негов паметник в с. Василовци, Ломско, издигнат със спомоществователството на видния меценат професор Иван Гавраилов, посочват от Министерството на отбраната.

 По-късно Румен Радев беше гост и на тържеството за празника на града. "Няма българин, който да не гледа с възхита и гордост Белоградчишките скали", каза в приветствието си държавния глава, но набеляза и проблемите на общини като Белоградчик-липсата на инвестиции, работна ръка и перспектива за младите. Необходимо е отваряне на социални предприятия, за да не разчитат хората на помощи, призова държавният глава. 

Президентът връчи дипломите на петима зрелостници, завършили с отличие средното училище в града. За активно участие в културния и спортния живот на Белоградчик беше отличена Вeржиния Малинова, която се включи и в миналогодишното издание на инициативата на президента "Подкрепи една мечта". 

Кметът на Белоградчик Борис Николов връчи почетни грамоти  на Историческия музей и Младежкия дом в града, които имат годишнини. "Почетния знак на Белоградчик за граждански принос" получиха академик Пламен Карталов и Ангел Джунински. Посмъртно е почетен и професор Виден Табаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 20 януари 2025 година

С много настроение, хора, развети български знамена и ритуално „къпане“  за здраве премина снощи и днес празникът в Кула.  За първи път тази година в отбелязването на Йорданов и Ивановден по стар стил участваха освен къпачите и жителите на града. Броят отсъстващите по болест ученици в  област Монтана . За последната седмица най-висока е..

публикувано на 20.01.25 в 18:00

Вековният ритуал "Къпачи" бе пресъздаден в Кула

С много настроение, хора, развети български знамена и ритуално „къпане“ за здраве премина снощи и днес празникът в Кула .  За първи път тази година в отбелязването на Йорданов и Ивановден по стар стил участваха освен къпачите и жителите на града. На площада в полунощ под звуците на народните ритми и сред огньове, десетки гости и жители на Кула с чаша..

публикувано на 20.01.25 в 16:36

Заболеваемостта в Монтана расте сред децата и младежите

Броят отсъстващите по болест ученици в област Монтана . За последната седмица най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 5-14 години. Грипът поваля най-често децата в предучилищна възраст и началните класове. За изминалата седмица най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 5-14 години – 558 на 10 000 души, съобщават от..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Общинският съвет във Видин ще обсъди мерки за предотвратяване на бедствия

Редовно заседание на Общинския съвет ще се състои във Видин на 27 януари, понеделник. Дневният ред включва предложение за приемане на проект за Програма за намаляване на риска от бедствия.  Ще бъде гласуван и Общинският план за младежта за 2025 година. В дневния ред са включени още отчет за дейността на Общинския съвет през второто..

публикувано на 20.01.25 в 15:17

300 нарушения установи акция на пътната полиция в Монтанско

Шофьорите в Монтанско най-често не спазват пътните знаци и карат без колани . От проверените над 800 моторни превозни средства са констатирани 300 нарушения, отчитат от КАТ. По пътищата в област Монтана бе извършен специализирана полицейска операция с цел ограничаване на предпоставките за възникване на тежки инциденти. Проверени са 813..

публикувано на 20.01.25 в 14:39
Мартин Дончев, заместник-кмет на община Видин

Мартин Дончев: Част от капиталовата програма ще е за кв. „Химик“ заради ВиК проекта

Община Видин ще подпомогне със средства от програмата за капиталови разходи видинския квартал "Химик" , след ремонта на пътното платно в участъка пред Здравната каса. Проектът е на ВиК дружеството, но Общината има пряко отношение към него, каза за Радио ВИДИН Мартин Дончев , заместник-кмет по финансово-стопанската дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 20.01.25 в 14:00

Читалището в Каленик вече има детски танцов състав

Силна година отчита читалището във видинското село Каленик. В календара им са включени всички празнични дни. Най-много се радват обаче на новосъздадения Детски танцов състав "Калениче", каза Габриела Георгиева , секретар на читалище "Съзнание" в с. Каленик: "От много време насам се опитвахме да го създадем и в края на 2024-та успяхме да..

публикувано на 20.01.25 в 13:00