Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Десислава Димитрова: За добро здраве - целесъобразна диета, физическа активност и по-малко стрес

Снимка: Личен архив

Нездравословното хранене и стресът са главните причини за отключването на Синдрома на раздразненото черво. Състоянието се наблюдава по-често сред млади хора, предимно жени с активен начин на живот. Но това не изключва представителите на силния пол, както и всяка една друга възрастова група, обясни в предаването "Направление здраве" гастроентерологът д-р Десислава Димитрова:


"Синдромът на раздразненото черво представлява най-честото функционално нарушение в областта на гастроентерологията. което се характеризира с рецидивираща коремна болка, подуване и дискомфорт в коремната област, съчетани с нарушен ритъм на изхождане, доста често забелязващо се в последно време, особено при млади хора. Симптомите трябва да са налични през последните 3 месеца с начало най-малко 6 месеца преди диагностицирането. Съществуват и незадължителни прояви като повишено газообразуване, наличие на слуз в изпражненията, стомашни прояви като болка в горна коремна половина, гадене, ранно засищане. Както вече казах, засяга основно млади хора в активна възраст, с интензивен начин на живот, изложени на стрес и все повече се говори за синдрома на раздразненото черво в наши дни. Едно време се смяташе като т. нар. колит, но днес вече медицината не само в областта на гастроентерологията, но и като цяло доста напредва, съответно за да се постави и вече за диагнозата колит, трябва да се направят ендоскопски изследвания. Колитът е органично заболяване, тоест има проблем в самото черво, а при синдрома на раздразненото черво оплакванията са функционални, което означава, че няма заболяване, промяна в чревната лигавица или клинико-лабораторните показатели. Понякога може да има и извънчревни прояви като раздразнителност, лесна уморяемост, нарушения на съня, лесно засищане и др. Синдромът на раздразненото черво е доста трудна за поставяне диагноза поради обширната и неспецифична симптоматика."

Всеки човек, който има съмнение за синдром на раздразненото черво или за някакво хронично стомашно-чревно неразположение, първо трябва да посети личния си лекар. Целта е да се проведат необходимите изследвания и да се изключи органично заболяване, за препоръчване от специалист по гастроентерология. След като се постави правилната диагноза, на пациента се назначава необходимото лечение. При синдрома на раздразненото черво то е комплексно. Освен да приема предписаните му медикаменти, пациентът е необходимо да спазва определени хигиенно-диетични норми и да редуцира нивата на стреса.


Здравословен хранителен режим, физическа активност и по-малко стрес, за да се предпазим от синдрома на раздразненото черво, препоръчва гастроентерологът:


"На първо място, важно е да се спазва целесъобразна диета - да се избягват мазни, пържени храни, прекалено пикантни, да се спазва двигателен режим. Тоест, ако имаме възможност, да отидем на работа с колело или пеша, вместо да използваме асансьора, да се изкачим по стълби, да правим някаква гимнастика вкъщи или да посетим фитнес зала. Освен това максимално да редуцираме нивото на стреса, било то чрез хоби или някакво занимание, което максимално ни кара да релаксираме. Общо взето е това  - изключване на сериозни причина за оплакванията, т.е. органично заболяване, придържане към здравословен начин на живот, по-малко стрес, повече положителни емоции, и така се предпазваме не само от Синдрома на раздразненото черво, но и от много други заболявания."


Д-р Десислава Димитрова участва в разработването на наръчник за пациентите със Синдром на раздразненото черво. Ще ви го представим в следващо издание на предаването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш нещо, което..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25