Темата тази година беше: "Човешката болка е еднаква за всички без оглед на раси и народи. Тя прави хората равни. Човекът е като насекомо, способен е да гледа едновременно в различни посоки, с едното око навън, с другото - навътре.“ (Йордан Радичков).
В раздела за есе на първо място се класира Фабиана Върбанова, 12 клас, СУ "Иван Вазов"- Вършец, второто място спечели Адриян Стоянов, ПГО "Eлисавета Багряна"- Бяла Слатина. Има две трети места- за Лилия Атанасова и Елина Тодорова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица.
Фабиана Върбанова тази година завърши средното си образование и вече е студент в УНСС, специалност "Политология":
"За конкурса разбрах от моята госпожа по български език и темата много ми хареса. Обичам да участвам в различни конкурси, защото по този начин усъвършенствам писането си. Ще уча политология. Журналистика беше детската ми мечта.... Така се получи, че не можах да си подам документите навреме, пиша стихчета, преди това пишех есета и не ги публикувах, много мои приятели ми казаха да ги публикувам. Когато пиша,се чувствам по-добре, пренасям се в свой собствен свят. Чета много книги, обичам книги, в които се припознавам с героите. В момента продължавам да пиша стихчета и ги показвам на фейсбук приятелите ми..."
Част от есето на Фабиана Върбанова: "Животът е игра. Игра, в която учиш правилата впоследствие. Правила, които всъщност никой не спазва. И всички се намираме в тази жестока игра, в която нямаш право просто да гледаш. Можеш да стоиш встрани, но, когато дойде краят, би ли казал, че си играл? Би ли казал, че си бил достоен играч? Би ли казал, че си живял? В тази игра всеки води своята битка. Всеки мечтае, но не всеки сбъдва мечтите си. Всеки обича, но не винаги е обичан, от когото е нужно. Научена съм от семейството си, че в играта, наречена „Живот“, има само противници. Не бива да се доверяваш на никого, защото, колкото и да даваш на човека до теб, той си тръгва. Не защото ти не си достатъчно добър, а защото той вече няма полза от теб. Но играчът, който срещнах, не беше мой противник. Напротив, той беше мой съотборник. Дойде, без да иска нищо, но ми даде много. Даде ми чаена лъжица, с която трябваше да опитам от вкуса на морето. На неговото море. Морето от болка, което носи в себе си. Опитвайки с малката лъжичка, успях да усетя соления вкус. Успях да разбера, че не бива да пия от тази вода отново, но и разбрах, че щом съм влязла веднъж в играта, няма как да бъда сигурна, че няма да отпия отново от морето. И не просто да отпия, може да дойде ден, в който ще се давя. Ще се удавя, ако той си тръгне."
Лилия Атанасова тази година завърши 9 клас. Любим предмет й е литературата. В есето си Лилия Атанасова акцентира върху днешната извънредна ситуация, породена от коронавируса:
"Хората станаха сякаш по-щедри и спряха да мислят само за вещите около себе си..наблюдавайки тази промяна, можем да кажем, че е вярна мисълта на Радичков, че е като насекомо...Тъй като темата е за човешката болка веднага се сетих за пандемията. Ние зачертахме различията си, станахме по-отговорни, харесвам "Ние врабчетата", "Нежната спирала" също."
В раздел "Илюстрации" първото място спечели Теодора Луканова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица. Второ място е за Славина Иванова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица. Третото място зае Цветелина Костова, ПГ "Д-р Иван Панов"- Берковица
Всички наградени получиха грамота, книги от Издателство "КЛЕТ България" и парични награди от Община Берковица. Конкурсът се организира от Община Берковица, Регионално управление на образованието- Монтана, Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов"- гр. Берковица и други.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..