Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еней Бранков: "Най-важното за мен е да обединя хората"

Село Тополовец пази природата и автентичните си народни хора

8
село Тополовец, Кулско
Снимка: радио Видин

Китното село Тополовец е едно от осемте села, включени в община Кула. То се намира в хълмист район, изпълнен с красиви местности. Край селото минава  река  Тополовец, а приток на реката  оформя красив водопад, наречен  "Петров церак"... В района на селото се намират и останки от антична и средновековна крепост "Пецино кале". Разположена е на високия ляв бряг на река Тополовец. Крепостните стени, обрасли плътно с храсти и дървета, заграждат една площ от около 10-12 дка. Вътре е застроено със сгради. До реката е открито голямо количество желязна сгур. На 200 м източно от кастела, в местността "Градището" са открити останки от цивилно селище, което предстои да бъде археологически проучено. На 3 км от селото  е разположена пещерата "Въркан" с дължина 807 м. Пещерата е известна на местното население. Входът на пещерата е малък и тесен. При дъждове в долината се събира огромно количество вода, която с водовъртеж влиза в пещерата и издава особени звуци. Оттам и влашкото ѝ наименование Въркан (въртележка) или Пеещата пещера. 

Днес в селото живеят около 300 души, някои от тях работят в големите градове, други в чужбина, постоянно живеещите тук са хора в пенсионна възраст, върнали се в родното място, където намират спокойствие и връзка с родовите корени. Според историческите данни, публикувани във "Видинския санджак", селото съществува от 1455 година. Празникът на селото е на Свети Дух. Въпреки че населението е вярващо и почита всички празници, доскоро то не е имало свой храм. Преди две години е изграден параклиса "Свети Дух" с дарения и пари от хората.

параклис

В село Тополовец  се строят големи и красиви къщи, дворовете са подредени и чисти, за всеки стопанин домът е много важен, защото показва неговото благосъстояние и  трудолюбие. Кметски наместник е Еней Бранков. Той е родом от селото, познава хората, разбира ги и си поставя за цел да ги обедини, и всички да работят заедно за доброто на селото. Разговорът ни започва с връщане към историята на село Тополовец:

"Останах да живея тук, много неща ми харесват тук. Има една стара чешма, на 2-3 века е, направена е от Осман Пазвантооглу, но се разруши от вандали. Интересувам се от миналото на селото... Казвало се е село Тополовче, отбелязано е през 1455 във Видинския санджак... Има и римски останки.. Лятото идват доста деца, повечето хора са възрастни, но пак е радостно, защото ни се роди едно бебе, сега имаме десетина деца, които си живеят в селото... Имаме гора, но има и набези вече..."

Еней Бранков си поставя за цел със съмишленици да събере историческите данни за селото в брошура, в която да включи всички  природни, исторически и архитектурни забележителности на село Тополовец. Кметският наместник е издирил и намерил фотографии на почти всички предишни кметове на селото, техни портрети са поставени в сградата  на кметството. Местните хора не забравят и предците си, отдали живота си за свободата на България.  Общо 25 са загиналите герои в Балканската и Първата световна война от село Тополовец. В тяхна памет е изградена паметна плоча.

Еней Бранков пред паметника на загиналите герои в Балканската и Първата световна война от село Тополовец

Предстои да бъде направен покривът на читалището, който не е ремонтиран основно от 70 години, парите за този ремонт са  27 800 лв, а хората от селото са в очакване ремонтът да започне в най-скоро време. Започвайки с темата за ремонтите, продължаваме да говорим за инфраструктурата в селото, как се пътува тук  и необходимо ли е да се ремонтират пътищата 

"Пътищата ни са сравнително добри... Проблемът е пътя от Каленик до Видин. От двете страни пътят е обрасъл, трудно се разминават колите, това е приоритет на община Видин. Работя с четири човека по трудовата заетост, работят по 14 дни, по 4 часа... Като основна цел си поставям да направя основните улици в селото... Надявам се да има проекти за малките населени места - да може да оборудваме читалището с нови столове, да се смени дограмата на читалището, на кметството. Най-важното за мен е да обединя хората, да са единни, да празнуват заедно, да не се делят на групи и да помагат кой с каквото може."

село Тополовец, Кулско
В село Тополовец активно продължава да работи Народно читалище "Светлина 1932", то е един от стълбовете, които съхраняват културното и фолклорно наследство на селото.


Културното средище, създадено през далечната 1932 г., има богата история и дейност, с които може заслужено да се похвали. След демократичните промени, настъпили след 1990 година, дейността на читалището е ограничена, намалява и броят на читалищните работници. Остава само един щатен служител- секретар-библиотекар. Но читалището продължава да живее и възстановява част от своята дейност.


Валерия Въкова е председател на читалището от 2013 година. За нея е гордост, че хората от селото се включват в самодейните състави. Към читалището работят три състава - два за народни танци и една певческа група. В певческата група пеят от 8 до 10 жени, разказва председателят Валерия Въкова.
 
"Ние популяризираме нашия фолклор, защото нашето село Тополовец има едни от на-автентичните хора, които се играят само в село Тополовец, те са специално за нашия регион, в другите села тези хора не се играят, това са влашки хора, пеем и влашки песни, те са по-лирични, по-мелодични... Всички песни са ми любими, предадени са ми от моята майка...Очакваме да почнем да се събираме и да правим репетиции.... Тук се живее прекрасно, имаме си градини, цветя прекрасни хора....Отбелязваме всички празници, юбилеи и рождени дни..."


Танцовите състави, които представят характерни местни хора са гостували на празници и фестивали в съседна Сърбия, Румъния, на международния фолклорен събор в Копривщица и в цялата Видинска област. Днес им липсват изявите и участията и с нетърпение очакват края на пандемията. 


Красимира Спасова не е от селото, тук е омъжена и вече 24 години живее в Тополовец. Научила е влашките хора и участва в женския танцов състав "Веселие", учи и децата на народни хора. В момента работи като библиотекар- секретар в Читалище "Светлина 1932":


"През 2013 година създадохме танцов състав "Веселие", танцов състав " Тополовче", а през 2014 се създаде певческата група към пенсионерския клуб. За момента се разпадна детския танцов състав, няма деца...Нашият репертоар представя автентичните хора, които са характерни за нашето село. Различават се от българските хора със стъпките, те са по-ритмични, музиката е различна, имаме един акордеонист Митко Петров, той ни помага много ...Носиите си ги взимаме от бабините ракли, стари са нашите носии, те са от черно кадифе, всичко е автентично..."

Хората от третата възраст се събират най-често в пенсионерския клуб. Там разговарят, обсъждат проблеми, които ги вълнуват, споделят и радости, и скърби  - казва председателят на Пенсионерския  клуб "Здраве" Ангелина Петрова

 


Още за живота в Тополовец- в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09