Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната на бунара край Алботинския манастир още не е разкрита

3
местността край Алботинския манастир
Снимка: радио Видин
"Тайната на бунара" e легендата, свързана с миналото на село Градец и неговите околности и по-точно с Алботинския манастир. В близост до чешмата на Алботинския скален манастир някога е имало плитък бунар, в него е било скрито манастирското имане, за да бъде запазено от прииждащите  диви азиатски орди, които през 1396 година нахлуват в този край. Съкровището носи проклятието на българските духовници и който го намери, го чака смърт, разказва легендата. На това място, където е бил бунарът,  днес расте водолюбивото растение хвощ. В списъците с актуални археологически изследвания на музеите в Северозападна България, бунарът не е споменат. През 1976 година са правени разкопки и проучвания на Алботинския манастир и околностите му и те са отразени в книгата "Антиките на село Градец"


Историята е записана от местните хора и е включена в книгата  на Ваньо Тодоров "Грачански предания и легенди", обяснява председателят на читалище "Просвета", Пролет Борисова:  

"Легендата за бунара днес се знае от малцина, по-точно от съвременните вандали, наречени иманяри. През 1396 година, по времето на Иван Срацимир, пада Видинското царство. Заедно с идването на турските войски са дошли и диви азиатски орди от анадолски разбойници. Една такава орда се насочила към Алботинския манастир... Този път ордата била страшна,  дива, и непозната със своите жестокости. Монасите затворили манастира като преди това преместили част от имуществото му в долния подземен етаж. Повечето от сребърните монети, златни накити и украшения  сложили набързо в един котел, дръжката завързали, така че да не прилепва плътно до гърлото на котела с цел да бъде изваден с кука по-лесно И го потопили котела  в кладенеца, а той бил примитивен, направен не от камък, а от лесков плет, бил много плитък - имал само 4 метра дълбочина."

Монасите скриват котела в бунара. За лош късмет ги видели двама местни разбойници, които взимат котела с богатството и го заравят на 30 метра от бунара под един голям орех.  Не след дълго и двамата ги сполетява зла участ - намират смъртта си. Все още в местността край Алботинския манастир идват хора да търсят заровеното съкровище. Преди десетина години иманяр, със съвременна техника, намира манастирските пари, но умира от нелепа смърт. Така се сбъдва проклятието на монасите.

Много са историите за разбойници, обирджии и разбойнически шайки от този район, което най-вероятно е свързано с това, че в село Градец хората са намирали скрити съкровища, но те не са носили късмет на семейството, а напротив,  проклятие на целия род.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00