Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да започнеш собствен бизнес с помощта на държавата- предимства и капани

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и да стартират собствен бизнес

Снимка: Радио ВИДИН

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и с тези пари да започнат собствен бизнес, съобщиха от социалното министерство. За целта желаещите трябва да представят бизнес проект в Бюрото по труда, в което са регистрирани. Става въпрос за мярка на Агенцията по заетостта за насърчаване на регистрирани безработни с право на обезщетение да започнат собствен бизнес за производство на стоки или услуги. В Закона за насърчаване на заетостта е предвидена възможност те да вземат накуп цялото си обезщетение за безработица и то да послужи за стартов капитал.


Проверихме каква е ситуацията във Видин. Оказа се, че според данните на Дирекция "Бюро по труда" - Видин, Иван Георгиев е единственият, който се е възползвал от тази възможност:


"За мен тази програма на Бюрото по труда беше много полезна. Тя ми даде възможност да получа обезщетението, което ми бе определено от НОИ за безработица. Така получих цялото обезщетение еднократно и с тази сума започнах собствен бизнес. Процедурата по стартирането на такъв бизнес опростено казано е следната: този, който има желание да започне собствен бизнес описва своята бизнес идея в проект. В него се посочва какъв бизнес иска да прави, защо точно такъв бизнес, какво ще му е необходимо за стартирането му, какво очаква като приходи от тази идея, къде и с кого ще прави този бизнес и т.н. ...Всичко това се оформя в едно изложение, адресирано, в случая, до Бюро по труда - Видин. То се разглежда от комисия, съвместно с Бюрото по труда и НОИ. Специалисти от двете учреждения се събират и преценяват дали тази бизнес идея би сработила. После се взима решение дали да бъде изплатено полагащото се обезщетение за безработица еднократно и човекът да започне с тази сума желания бизнес."


Всеки един в определен момент се изправя пред предизвикателството за намиране на работа и обикновено това се случва повече от веднъж. Поради причини от индивидуален характер обаче за много хора това търсене може да е твърде различно. Ето защо предоставянето на нужната подкрепа за намиране на работа изисква подходящ подход, пригоден към нуждите на хората, търсещи работа, посочи още Иван Георгиев:


"На практика стартирането на бизнес по този начин не е толкова лесно. Законът дава възможност да се ползва и консултантска фирма и разходите за нея се осребряват от държавата. Но понеже в нашия град тази инициатива не е толкова популярна, съответно тук няма и съответните консултантски фирми, които да помогнат на безработни при изготвянето на техния бизнес проект, как се кандидатства и т.н стъпка по стъпка. Аз специално прочетох нормативните документи, направих си един план в главата, подготвих се, но определено не е чак толкова лесно и опростено. А и не би могло да бъде. Не би имало логика, защото в крайна сметка, ако човек иска да стартира бизнес, той ако не може да формулира на лист хартия какво иска, какво ще му трябва, къде ще го прави този бизнес, с кого, накрая ще изкара ли печалба или не - то всичко иначе се обезсмисля..."   


Данните на Националния осигурителен институт сочат, че в резултат на намалението на заетостта заради Covid-19 главоломно нараства броят на регистрираните безработни с право на обезщетение за безработица. Знаят ли те, че могат да започнат свой бизнес, ако отговарят на определени условия. Ако знаят, защо броят им е минимален? Това заради липсата на информация ли е или заради сложността на процедурата, липсата на инициативност или нещо друго пречи безработните да се включат в тази инициатива и така да стартират собствен бизнес. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52