Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически проучвания започват във Видинско

2
Снимка: Радио ВИДИН
Започва новият археологически сезон в античния град Рациария край село Арчар. Екипът, ръководен от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, ще продължи своята работа в централния сектор на обекта. Отделно от това ще започне временна реставрация на разкритите части.  

"При толкова разкрити археологически структури започва и временната реставрация. За около 10 дни ще бъде поканен теренен реставратор Калин Тодоров от Регионален исторически музей София, който ще започне да изгражда съоръжения по запазването на конструкцията на резиденцията и на банята, които са проучени в една голяма степен и трябва да бъдат съхранени за бъдещи проекти за консервация и реставрация", обясни доц. Димитров. 

Археологическият екип ще продължи своите проучвания и в предполагаемия храм на богинята Диана.

"Една от основните цели е тази сграда в бившия пионерски лагер, която предполагаме, че е сградата на храма на Диана от 2 век, да бъде проучена в целия си план, така че да установим нейната конструкция и дали наистина това е храмова сграда или някаква друга съпътстваща постройка", добави археологът. 


Снимка: Радио ВидинКъм средата на септември ще бъдат възобновени археологическите проучвания в антична Бонония, разположена на територията на град Видин. В момента е важно районът на обекта да бъде почистен, каза доц. Здравко Димитров: "Бяхме всички отговорни фактори на оперативка при кмета на Видин д-р Ценков и той постави задачата на "Чистота"- та на града да почисти региона, който знаете дълго време беше едно нерегламентирано сметище. Освен това от старите постройки в старата еврейска махала имаше много разрушения десетки години непочиствани. А самата площ, която е общинска собственост и е подготвена за разкопки - Кула №8, западната порта, която открихме миналата година, е на площ от 5 дка, точно зад Гимназията по туризъм. Това е един великолепен район, който през тази година с новото финансиране и може би за още година-две ще бъде напълно проучен, след което и общината, и ние имаме сериозните намерения да експонираме, да социализираме обекта и да бъде един от археологическите паркове във Видин." 

Целта на археолозите тази година ще бъде да разкрият цялата западна порта на антична Бонония. 

Идната седмица се очаква да започне и новият археологически сезон в некропола от късната бронзова епоха край село Балей. Ръководители на проучването са д-р Георги Иванов и доц. Таня Христова от Националния археологически институт с музей при БАН. Разкопките са финансирани от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46