Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически проучвания започват във Видинско

2
Снимка: Радио ВИДИН
Започва новият археологически сезон в античния град Рациария край село Арчар. Екипът, ръководен от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, ще продължи своята работа в централния сектор на обекта. Отделно от това ще започне временна реставрация на разкритите части.  

"При толкова разкрити археологически структури започва и временната реставрация. За около 10 дни ще бъде поканен теренен реставратор Калин Тодоров от Регионален исторически музей София, който ще започне да изгражда съоръжения по запазването на конструкцията на резиденцията и на банята, които са проучени в една голяма степен и трябва да бъдат съхранени за бъдещи проекти за консервация и реставрация", обясни доц. Димитров. 

Археологическият екип ще продължи своите проучвания и в предполагаемия храм на богинята Диана.

"Една от основните цели е тази сграда в бившия пионерски лагер, която предполагаме, че е сградата на храма на Диана от 2 век, да бъде проучена в целия си план, така че да установим нейната конструкция и дали наистина това е храмова сграда или някаква друга съпътстваща постройка", добави археологът. 


Снимка: Радио ВидинКъм средата на септември ще бъдат възобновени археологическите проучвания в антична Бонония, разположена на територията на град Видин. В момента е важно районът на обекта да бъде почистен, каза доц. Здравко Димитров: "Бяхме всички отговорни фактори на оперативка при кмета на Видин д-р Ценков и той постави задачата на "Чистота"- та на града да почисти региона, който знаете дълго време беше едно нерегламентирано сметище. Освен това от старите постройки в старата еврейска махала имаше много разрушения десетки години непочиствани. А самата площ, която е общинска собственост и е подготвена за разкопки - Кула №8, западната порта, която открихме миналата година, е на площ от 5 дка, точно зад Гимназията по туризъм. Това е един великолепен район, който през тази година с новото финансиране и може би за още година-две ще бъде напълно проучен, след което и общината, и ние имаме сериозните намерения да експонираме, да социализираме обекта и да бъде един от археологическите паркове във Видин." 

Целта на археолозите тази година ще бъде да разкрият цялата западна порта на антична Бонония. 

Идната седмица се очаква да започне и новият археологически сезон в некропола от късната бронзова епоха край село Балей. Ръководители на проучването са д-р Георги Иванов и доц. Таня Христова от Националния археологически институт с музей при БАН. Разкопките са финансирани от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00