В Бързия залагат на спа-туризма, на чистата природа, на планината и минерална вода.
На края на село Бързия някога се е намирала минералната баня. Температурата на минералната вода е 31,8 °C. Лекувала сърдечно-съдови заболявания, хипертонична болест I и II стадий, леки и средно тежки увреждания на сърдечния мускул и клапния апарат, исхемична болест на сърцето; заболявания на опорно-двигателния апарат - функционални заболявания на нервната система - неврози; функционални заболявания на дванадесетопръстника и червата, хронични колити. Днес жителите на селото с тъга си спомнят за прекрасния спа-център, в който са работили лекари, здравни работници, идвали са болни от цяла България. За съжаление този социалистически спа-център е продаден. На негово място е изградена фабриката за бутилиране на минерална вода "Ком"- казва кметът Атанас Алексов:
"Това беше най-голямата загуба за нашето село, за което още ни боли. Този спа -център си беше абсолютно читав за ползване, те го взеха и го счупиха с уговорката да направят нов. Идваха хора чак от Южна България на почивка. И тъкмо се разрастваше бизнеса и всичко приключи заради една минерална вода. И тогава също се хранеха 30 човека и нищо не сме спечелили от това нещо.."
Селото има живот - децата посещават основното училище и детската градина, има и здравен пункт с лекар. По време на пандемията се засилва процесът на търсене на къщи в селото, обяснява кметът Атанас Алексов:
" Селото ни е уютно и красиво, приятно е за живеене, чист въздух, от много краища на България идват да си купуват парцели и къщи, от Козлодуй, от София, спокойно е, идват и млади хора да се заселят, аз им помагам, показвам къщите, за мен е удоволствие да се заселват млади хора...Завършихме ремонта на църквата "Свети Николай", ремонтът се състоеше в нова камбанария, отводняване, само вътре не можем да възстановим стенописите, дядо Даниил ми изпрати негов представител и аз поставих желанието, че искам да се изрисува отвътре. Пожелавам на моите съселяни да са живи и здрави и да ми вярват, аз съм на този пост, защото обичам родното си село и искам да го направя по-красиво и по-удобно за живот."
В село Бързия активно работят два пенсионерски клуба - пенсионерски клуб за хора с увреждания и пенсионерски клуб "Клисура".
120 са хората от третата възраст, които членуват в пенсионерските клубове, хората са задружни и инициативни, обичат обществения живот и се включват в мероприятията, свързани с празници и различни прояви - споделя председателят им Бориска Гълъбова
В село Бързия е запазено училището, 33 ученици в пет маломерни паралелки посещават ОУ " Георги Стойков Раковски", в него преподават 8 квалифицирани учители. Създадено през 1948 година с богата история в училището са учили до 280 ученици. Новата учебна година ще започне присъствено - казва директорът Ана Рангелова
НЧ "Иван Вазов" е другата важна институция в село Бързия, която съхранява културата и традициите на местното население и е център на културно-просветната дейност, библиотеката на читалището разполага с над 9 000 тома литература, към читалището има два танцови състава, които представят местни народни хора - обяснява секретарят на читалището Галя Поплалова.
Хората от Бързия се надяват следващата година да е по-спокойна и здрава, за да проведат своя фолклорен фестивал"Богородица в Бързия".
Повече може да чуете в звуковия файл.
Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..