"Децата трябва да се водят поне два пъти годишно на зъболекар. Обикновено родителите идват, когато забележат кариес в устата на детето си. Кариесът, когато стане видим за родителя, вече е доста напреднал. Ако дойдат просто на профилактичен преглед, ние сме подготвени, имаме инструменти и знания да установим наличието на кариес много преди да е станал видим за родителя. Може би към 3 години е една добра възраст детето да започне да ходи на зъболекар, да свикне с обстановката, с личния си зъболекар и когато се наложи да се направи някаква процедура, то вече да не е под стрес."
Храните, които са вредни за зъбите, са вредни изобщо за детското здраве, обясни още зъболекарят:
"Това са въглехидратните храни, които масово се продават навсякъде - вафли, бонбони, шоколади в изобилие ядат децата. Това се отразява не само на зъбите, но и на здравето на децата. Масово се виждат деца с наднормено тегло и болести, които не са типични за ранната детска възраст. Когато и хигиената е занижена, зъбите започват да страдат - появят се кариеси, след това усложнението на кариеса, болката..."
Децата трябва да се приучат на добра устна хигиена от най-ранна възраст, съветва д-р Ралица Миланова:
"Част от нашата работа с децата е да ги научим как да си мият зъбите. Хубавото, качествено миене на зъбите трябва да продължава поне 2 минути. Децата обикновено нямат това търпение... Целта на миенето на зъбите е премахването на плаката от всички повърхности, за което е нужно време - поне 2-3 минути."
Тази есен ще се проведе поредната кампания за силанизиране на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 8-годишна възраст. Д-р Ралица Миланова е един от лекарите по дентална медицина, участващи в инициативата.
"Кампанията започва от септември и продължава до ноември. Изпълнителите са определени, списъкът може да бъде намерен в интернет. Поставянето на силанти е профилактична мярка. Силантите се поставят върху дъвкателната повърхност на първите постоянни дъвкателни зъбки, които поникват в устата на детето. Това се случва между 5 и 8 години", обясни д-р Миланова.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..