Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин и Монтана- сред първенците по добиви от пшеница, във Враца много земеделци са пред фалит

Снимка: Радио ВИДИН


Над 4 милиона и 600 хиляди тона е произведената пшеница за 2020 г. у нас. Това сочат официалните данни на земеделското министерство при 100 % реколтирани 1 176 048 ха площи в страната. Средният добив е 393 кг/дка. Предварителният анализ за качеството на зърното показва, че то е с високи хлебопекарни качества. 
Най-високи добиви от над 500 кг/дка са отчетени в областите Велико Търново, Плевен, Ловеч, Монтана и Видин. 

Радващо е, че областта ни се нарежда сред първенците по добиви. Това се дължи и на агрокултурата на земеделците, коментира директорът на земеделската дирекция във Видин Емилиян Енчев: 
"Радвам се, че тази година в нашия регион климатичните условия бяха много благоприятни, паднаха доста дъждове, паднаха в подходящо време... Отдавна твърдя, че нашите земеделци са достатъчно напред, те извършват всичко правилно и навреме, торят с качествени торове и използват качествени семена. Те това са го заложили, а тази година и природата беше благосклонна към тях. Цените също са приемливи, смятам, че тази година за земеделците от област Видин е добра... Добивите са по-малко от миналата година, но качеството е добро, смятам, че земеделците са доволни... В момента тече жътвата на слънчогледа, около 240 е следният добив, но са прибрани малки площи, очаквам да се подобри..." 

Не могат да се оплачат от добивите на пшеница и стопаните от Монтана. Не така стоят нещата в област Враца, където пораженията при есенниците, нанесени от есенното и пролетно засушаване, са големи. Топлата и безснежна зима и продължителната суша се отразиха негативно на зърнопроизводството в областта. "Добиви не очакваме- нито от есенници, нито от пролетници", категорична бе в началото на жътвената кампания Румяна Ангелова, председател на Врачанския съюз на зърнопроизводителите. Оправдаха ли се тези очаквания и доколко зле е положението там?

"Добивите са много ниски, за съжаление сушата си каза думата. В Бяла Слатина, Козлодуй, Оряхово, Мизия, положението наистина е много лошо- средните добиви са до 400 кг. от декар. За Враца като община е по-добре, защото там имаше валежи, но при нас положението е лошо... Почти приключила е и жътвата на пролетници, добивите са изключително ниски, колегите чистят блоковете... Няма влагозапасяване..." 

Румяна Ангелова посочи, че се водят разговори и зърнопроизводителите да се включат в схемата 60/40, за да задържат работниците си. Договарят се и с банките за нисколихвени кредити. 

"Положението е много сериозно, много от колегите ще са изправени пред фалит. Все още успяваме да изплащаме нормална рента, но ако и тази година се очертае същата, вече ще е проблем... Срещаме разбиране в банки и фирми-вносители на торове и семена, защото по веригата всимки сме вързани.... Най-големият проблем ще е ако зимата се окаже суха и топла зърнопроизводтството ще изпита сериозни затруднения и наистина, тогава вече много от колегите няма да са вече земеделски производители."

Късното лято ни поднася прохладни сутрешни и вечерни часове, и следобедни жеги. Слънчев, топъл, от време на време дъждовен- такъв ще е септември според синоптиците, а условия за работа на полето категорично ще има, казва Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана- чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10