Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Бързия, разтревожени от сеч на манастирска гора

Горското: Няма нарушения

4
Снимка: Радио Видин

Жители на село Бързия сигнализираха Радио Видин за извършена голяма сеч през миналата година в местността "Широка поляна" под Тодорини кукли. Те алармират, че "се осакатява Балкана" и се води "гола сеч", като са  унищожени много декари гора. "От тежката механизация всичко е опустошено, с трактори и моторни резачки осакатиха Балкана."  Гората, се посочва в писмото, е собственост на Видинската митрополия. Ловните дружинки, които ловуват в този район констатират, че горските животни като сърни, елени  и прасета изчезват. По този начин се нарушава екосистемата, се казва още в сигнала.

Във връзка с полученото писмо, потърсихме мнението на архимандрит Антим - протосингел на Видинска митрополия и духовен наставник на сестринството в Клисурския манастир "Св. Св. Кирил и Методий".  4 000 дка е гората, която е собственост на манастира, предимно бук, като всяка година се извършва сеч на гора за отоплителния сезон в манастира. 280 кубика дърва и 25 тона въглища са необходими за зимния сезон  в Клисурския манастир. Допълнително манастирът се нуждае и от годишна финансова издръжка, тя варира  между 15 и 50 хил. лв, която също се получава от сеч на собствени  гори, обясни архимандрит Антим :

"От манастира до Тодорини кукли гората е собственост на манастира и има лесоустройствен план, съгласно който се провеждат сечите - санитарна, цялостна... Дърветата, секат се, за да се обновява гората, трябва повече яснота и конкретика относно мястото, дали е наша собственост, защото хората знаят, че това е манастирска гора, но не се знае дали е точно наш имот... Това е перо от бюджета на манастира... Сечта се извършва от фирма, която има лиценз за дърводобивна дейност и да, има служители с правоспособност. Всяко година добиваме различно, имаме наклони над 30 градуса, правят се пътища за дърводобивна техника... РДГ одобрява лесоустройствените проекти и са заложени какви кубици могат да се добият... Тази пролет имаше специална комисия за оглед на манастирската гора."

Във връзка с получения сигнал изпратихме следните въпроси и до директора на Регионална дирекция по горите- Берковица - инж. Сашко Каменов: 

1. Каква сеч се извършва в местността "Широка  поляна" под Тодорини кули?
2. Има ли разрешение Видинската митрополия за толкова мащабна сеч?
3. Вие като инстанция, отговаряща за опазването на горите, как инспектирате сечта?
4. Как ще повлияе тази сеч на екоравновесието в района на Стара планина?

Публикуваме отговора без редакция:
"Във връзка с изпратения от Вас сигнал за гори, собственост на Митрополията, е извършена теренна и документна проверка от служители на Регионална дирекция по горите - Берковица, при която се констатира следното: През 2020 г. в гори собственост на "Клисурски манастир" е издадено само едно позволително за сеч № 0547040/14.02.2020 г. за добив на дървесина, съгласно горскостопанска програма, утвърдена със Заповед № 666/21.07.2017 г. на директора на РДГ-Берковица. Предвидената сеч е принудителна с процент на ползване - 40% от запаса на насаждението пострадало от снеголом през 2015 г. Дървесината в насаждението е с влошени качества, съхнещи стъбла и с множество гъбни заболявания вследствие от снеголома през м. януари 2015 г и последващи ветроломи през 2018 - 2019 г. Към момента на проверката са добити и превозени 120,9 м3 дърва, като последния добив е от м. март тази година. Освен принудителна сеч, са предвидени възобновителни и отгледни сечи, като утвърдената горскостопанска програма е за десетгодишен период. Утвърдените горскостопански дейности в програмата са в съответствие разпоредбите на Наредба № 8 /2011 г. за сечите в горите, която е съгласувана с Регионална инспекция по околна среда и водите - Монтана с Решение № МО-ОС-6/2017г.

Служителите от РДГ - Берковица осъществяват контрол по спазването на Закона за горите, извършват редовно проверки по дисциплината на ползване в дърводобивните обекти. От началото на 2020 г. до момента са извършени общо 4325 проверки в горските територии в обхвата на Дирекцията. След получения от Вас сигнал отново е извършена проверка на терен по изпълнение на горскостопанските дейности в горите, собственост на Клисурския манастир. Проверени са всички изискуеми документи за добиването и транспортирането на дървесината. При извършената теренна и документална проверка не са констатирани пропуски и нарушения. Горскостопанските дейности, заложени в горскостопанската програма на горите, собственост на "Клисурския манастир", са в съответствие с утвърдените "Режими за устойчиво управление на горите в Натура - 2000", включени в Европейската екологична мрежа Натура 2000. Предвидените сечи в природните местообитания ще се реализират поетапно, за период от десет години, което няма да доведе до нарушаване на местообитанията за размножаване, хранене, укритие и/или миграция на животинските видовете. 
Инж Сашко Каменов, директор РДГ Берковица"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00