Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Занаятчийски базар във Видин- на почит ли са занаятите

3
Снимка: Фейсбук

Видин ще бъде домакин на Първи занаятчийски базар, който ще се проведе на 26 септември 2020 година от 9.00 до 19.00 часа пред историческия музей "Конака". Организатор на проявата е Община Видин, съвместно с Регионалната занаятчийска камара. В първото издание ще участват местни производители и занаятчии, а идеята е базарът да се провежда всяка последна събота от месеца.

Ръчната изработка на предмети и днес продължава да привлича малки и големи. Някои от занаятите се практикуват от векове, а други за съжаление постепенно изчезват и са заместени от съвременни технологии. Днес индустриалната революция постепенно е намалила броя на професионалните занаятчии. У нас съществуват различни народни занаяти, които носят в себе си красота, въображение и творчество от различните етнографски области. Те представляват част от българското културно наследство. Хоби или професия днес са занаятите и трябва ли да се провеждат по- често занаятчийски базари, където може да се види и оцени собствената продукция на представителите на бранша?

Албена Стефанова от Видин е представител на регионалната занаятчийска камара и се занимава с декориране на предмети и изработка на бижута. Тя е в основата на инициативата за Първия занаятчийски базар и се надява това да се превърне в традиция за Видин:

"Аз започнах първо с декориране на предмети с техниката "декупаж". Това може да стане върху различни повърхности- дърво, стъкло, пластмаса ... Предполагам, че всеки човек би могъл да произведе нещо със собствените си ръце- да наниже мъниста на една гривничка си е пак нещо. Естествено талантът и дарбата трябва да ги има, за да излезе нещо уникално, нещо привличащо. Да се издържаш днес от занаяти е доста трудно постижимо, като разбира се има хора, които се занимават само с това ... Занаятчиите от местната камара от години милеят за такава идея- все някога в града да се направи такъв базар или уличка на занаятите, някъде в място, където да могат да се изявяват, ако не ежеседмично то поне периодично."- коментира Албена Стефанова, представител на регионалната занаятчийска камара във Видин и организатор на събитието:

Потърсихме още участници в Първия занаятчийски базар, който ще се проведе тази събота във Видин. Георги Георгиев от видинското село Иново е зоотехник по образование, но днес е без работа и наскоро открива една своя дарба- той се занимава с фино дърводелство и създава сувенири от дърво:

"Започнах отскоро, от ден на ден неща да правя ей така, да свържа двата края, както се казва. Тук вкъщи съпругата ми намери една количка и ми каза да я оправя, за да си слагаме цветята в нея, тук на терасата и така започнах ... Трудно е защото времето и материала, който използвам за дадена количка и труда, никак не отговарят на цената, която съм поставил аз."- обясни Георги Георгиев.

Светослава Виткова от Видин се занимава с различни бродерии и изработва бижута от смола. Тя изпитва спокойствие, творейки своите произведения след дългия работен ден:

"Работата ми е доста натоварена и като се прибера просто изключвам и сядам или пред смолата или пред шевиците. Аз лично не търся парите в това, аз работя за удоволствие- това, че нещо ще дойде после в интерес на истината не е кой знае какво, защото смолата е доста скъпа, а цветята аз си ги събирам и си ги суша ... Аз винаги съм твърдяла, че нашият народ е много мъдър народ. Изследователи намират и днес шевици на над 3000 години, което значи, че ние наистина сме много древен народ."- каза Светослава Виткова и приветства идеята за предстоящия занаятчийски базар във Видин.

Още един участник в предстоящия базар във Видин- Станимира Иванова, която декорира с полимерна глина различни изделия и изработва домашна козметика, сподели, че следва още от дете своето хаби и дори е завършила художествена паралелки. Според нея всяко едно изделие, направено ръчно е уникално и е неповторимо. Видинчани изказаха разнопосочни мнения по отношение на ръчно произведените изделия и занаятите, но като цяло подкрепят идеята за провеждането на занаятчийски базар в Крайдунавския град:

"Аз съм привърженик на сувенирите и бих си купил ръчно направен, но зависи и от цената му. По принцип ръчно направените са по- скъпи, отколкото това, което е магазина, китайското ... Занаятите малко са останали встрани и аз предполагам, че това е заради стандарта на живот и затова, че няма купуване ... Този, който произвежда ръчно е много по- добър майстор от китайската машина и освен това е вложил нещо от себе си."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27