Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Занаятчийски базар във Видин- на почит ли са занаятите

3
Снимка: Фейсбук

Видин ще бъде домакин на Първи занаятчийски базар, който ще се проведе на 26 септември 2020 година от 9.00 до 19.00 часа пред историческия музей "Конака". Организатор на проявата е Община Видин, съвместно с Регионалната занаятчийска камара. В първото издание ще участват местни производители и занаятчии, а идеята е базарът да се провежда всяка последна събота от месеца.

Ръчната изработка на предмети и днес продължава да привлича малки и големи. Някои от занаятите се практикуват от векове, а други за съжаление постепенно изчезват и са заместени от съвременни технологии. Днес индустриалната революция постепенно е намалила броя на професионалните занаятчии. У нас съществуват различни народни занаяти, които носят в себе си красота, въображение и творчество от различните етнографски области. Те представляват част от българското културно наследство. Хоби или професия днес са занаятите и трябва ли да се провеждат по- често занаятчийски базари, където може да се види и оцени собствената продукция на представителите на бранша?

Албена Стефанова от Видин е представител на регионалната занаятчийска камара и се занимава с декориране на предмети и изработка на бижута. Тя е в основата на инициативата за Първия занаятчийски базар и се надява това да се превърне в традиция за Видин:

"Аз започнах първо с декориране на предмети с техниката "декупаж". Това може да стане върху различни повърхности- дърво, стъкло, пластмаса ... Предполагам, че всеки човек би могъл да произведе нещо със собствените си ръце- да наниже мъниста на една гривничка си е пак нещо. Естествено талантът и дарбата трябва да ги има, за да излезе нещо уникално, нещо привличащо. Да се издържаш днес от занаяти е доста трудно постижимо, като разбира се има хора, които се занимават само с това ... Занаятчиите от местната камара от години милеят за такава идея- все някога в града да се направи такъв базар или уличка на занаятите, някъде в място, където да могат да се изявяват, ако не ежеседмично то поне периодично."- коментира Албена Стефанова, представител на регионалната занаятчийска камара във Видин и организатор на събитието:

Потърсихме още участници в Първия занаятчийски базар, който ще се проведе тази събота във Видин. Георги Георгиев от видинското село Иново е зоотехник по образование, но днес е без работа и наскоро открива една своя дарба- той се занимава с фино дърводелство и създава сувенири от дърво:

"Започнах отскоро, от ден на ден неща да правя ей така, да свържа двата края, както се казва. Тук вкъщи съпругата ми намери една количка и ми каза да я оправя, за да си слагаме цветята в нея, тук на терасата и така започнах ... Трудно е защото времето и материала, който използвам за дадена количка и труда, никак не отговарят на цената, която съм поставил аз."- обясни Георги Георгиев.

Светослава Виткова от Видин се занимава с различни бродерии и изработва бижута от смола. Тя изпитва спокойствие, творейки своите произведения след дългия работен ден:

"Работата ми е доста натоварена и като се прибера просто изключвам и сядам или пред смолата или пред шевиците. Аз лично не търся парите в това, аз работя за удоволствие- това, че нещо ще дойде после в интерес на истината не е кой знае какво, защото смолата е доста скъпа, а цветята аз си ги събирам и си ги суша ... Аз винаги съм твърдяла, че нашият народ е много мъдър народ. Изследователи намират и днес шевици на над 3000 години, което значи, че ние наистина сме много древен народ."- каза Светослава Виткова и приветства идеята за предстоящия занаятчийски базар във Видин.

Още един участник в предстоящия базар във Видин- Станимира Иванова, която декорира с полимерна глина различни изделия и изработва домашна козметика, сподели, че следва още от дете своето хаби и дори е завършила художествена паралелки. Според нея всяко едно изделие, направено ръчно е уникално и е неповторимо. Видинчани изказаха разнопосочни мнения по отношение на ръчно произведените изделия и занаятите, но като цяло подкрепят идеята за провеждането на занаятчийски базар в Крайдунавския град:

"Аз съм привърженик на сувенирите и бих си купил ръчно направен, но зависи и от цената му. По принцип ръчно направените са по- скъпи, отколкото това, което е магазина, китайското ... Занаятите малко са останали встрани и аз предполагам, че това е заради стандарта на живот и затова, че няма купуване ... Този, който произвежда ръчно е много по- добър майстор от китайската машина и освен това е вложил нещо от себе си."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00