Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Владимирова: Държавата трябва да помисли за съхранение на старите сортове

Лозарите във Видинско отчитат добра година

Снимка: Светла Бондова


Още в средата на август във Видинско започна гроздоберът. Годината е идеалната лозарска година и производителите могат да се похвалят и с качество, и с количество, за разлика от другите селскостопански сектори, категорична е Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство. Самата тя също е производител: 

"Това си беше една типично лозарска градина, въпреки валежите и дребните градушки, по някакъв начин успяхме да изведем растителната защото и в момента имаме една перфектна реколта." 

Всички сортове показват добри добиви, тази година се наблюдава по-ранно узряване, каза специалистът. 

"Температурите бяха високи и можем да се похвалим с прекрасна реколта- нещо, което не се е случвало през последните години. Освен това, в години с лоша реколта и добивите, и цените са ниски, растителната защита е с голям брой третирания, но тази година можем да се похвалим с малък брой третирания, голям добив и в същото време цената се запази и е много добра- рядко може да се види цена под 1 лев." 

Въпреки добрата изкупна цена, държавата би трябвало да помисли за съхранение на старите български сортове, защото това са уникални сортове, които са лицето ни пред света. За Видинския регион това са гъмзата и памида- сорт, който почти не се отглежда, каза още Красимира Владимирова. 

"За съжаление държавата по никакъв начин не помага на гроздопроизводителите, дават някакви минимални цени на декар... Проблемът е и в това, че Европа вече ни кара да си късаме гроздето на зелено, има програми, но не мисля, че някой ще го направи, защото ние сме държава с вековни традиции в гроздопроизводството и това не е честно спрямо нашите производители... Ще вземат някакви минимални цени за сметка на едно качество, което е неповторимо. Имаме уникална държава, със страхотен климат и традиция в гроздопроизводство и винопроизводиство... Ние имаме местни сортове, които ни дават уникален шанс да се покажем не пред Европа, а пред света. За нашия регион това са гъмза и памид, за Южна България това е мавруд, за района на Сандански е широка мелнишка лоза, така че, това са типични български сортове, с вината от които години наред сме печелили медали и сме известни в цял свят...Затова е необходимо хората, които отглеждат тези сортове, по различен начин да бъдат субсидирани."

От една седмица в най-лозарския регион във Видинско- новоселския, кипи усилен труд. Стопаните разчитат за помощ преди всичко на семейството и приятелите си. Затова в почивните дни гъмжи от хора в лозята, информира сътрудникът ни Светла Бондова. На пръсти се броят лозарските стопанства, в които се наема работна ръка и както каза Петьо Петров от фирма "Бен Хън", налага се да търсят берачи от съседните общини. Лозята ще се охраняват до края на месеца и всички бързат да приберат реколтата навреме. В землището на селото се отглеждат гъмза, каберне, мерло, ркацители и малко памид. Има и нови сортове, засадени през 2019 г. от младата винарна "Новоселска изба".

Проблем за новоселяни остава реализацията на продукцията. В селото има три изби - "Новоселска гъмза", "Видинска гъмза" и "Новоселска изба", но те са с малък капацитет и работят със свои лозя. Цената на гроздето варира от 0,80 лв. до 1 лв., но няма голямо търсене от частни лица на място или на видинския пазар. 

Доволни ли са от добивите, качеството и цените на гроздето трима от новоселските гроздопроизводители- Петьо Петров, Наташа Маджова и Елеонора Бориславова, чуйте в звуковия файл.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30