"С много ентусиазъм се набраха средства от Общините, от граждани, изработи се проекта, ситуира се... и на 6 май 2008 година в Деня на българската армия беше открит. Честваха се 130 години от Освобождението на България от турско робство и се получи едно невероятно съвпадение- имената на опълченците се оказаха 130. Проект имаме имаме за осветлението, всички тези проекти са дарения от хората, които ги създадоха."
През 2008 година, когато е издигнат, паметникът на българските опълченците от Видинския край, е осветен с прожектори, които се намират ниско долу и му придават една мистичност, допълни Димитър Тодоров:
"По-добре изглеждаше на тоя фон, още повече- театърът тогава имаше такова осветление отдолу нагоре. Тези осветителни тела бях счупени, издигнаха се два пилона с осветителни тела и осветлението дойде отгоре. Наскоро видях една бутафория в парка- надпис "Видин", абсолютно несъвместимо с цялата зона и кабелът, който е за осветлението на паметника, прокаран под земята и вече свързан с тази бутафория. Мисля, че е много неудачно и много несъвместимо .."
Изразходваните средства за изграждането на паметника са 11 000 лв., като голяма част са дарения. Автори на паметника са архитект Пламен Станчев, инж. Илия Илиев и каменоделецът Валери Петков. Според Василка Карова, секретар на областния съвет на ветераните от войните, паметникът не се поддържа в добро състояние:
"Нито се поддържа, нито се облагородява, там не се садят цветя, нищо не се прави. Направени са лехи за цветя, но нищо не е насадено, имаше рози, но ги няма, има счупено стъпало, но не е оправено. В "Държавен вестник" пише, че общините трябва да поддържат паметниците.."
Във връзка с днешното състояние на паметника, отправихме въпроси до община Видин за осветлението, а те са :
1.Защо осветлението, което е монтирано да осветява паметника, е прекъснато и пренасочено към друг обект,
2. Кой отговаря за това паметника да бъде осветен и в добро състояние
3. Кога ще се възстанови осветлението
Отговорът на община Видин е следният:
"Осветлението не е пренасочвано към друг обект, изграденото съществуващо електрозахранване на осветлението на паметника е повредено и амортизирано. Община Видин е предприела мерки и подземните кабелни връзки, захранващи осветлението на паметника, са ремонтирани и възстановени. Предстои да бъдат закупени осветителни тела и осветлението ще бъде окончателно възстановено."
В област Видин има 11 паметника и 45 паметни плочи, посветени на загиналите в борбите за национално освобождение на България.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..