Така се е случило и с изоставената от над 10 години малка текстилна фабрика в центъра на град Враца, където архитектура и природа са си взаимодействали по уникален начин. Около 15 вида папрати може да бъдат срещнати там, а по думите на архитекта и любител на ботаниката Красимир Лаковски, едва ли има друго такова място в България.
"Тази сграда я познавам от 30 години, наблизо се намира математическата гимназия, в която съм завършил. Беше забележителна с интересния си покрив. Когато следвах и завърших архитектура, разбрах, че това е типична промишлена сграда с характерното покривно осветление. Попаднах на клип от общественото обсъждане за нови идеи за усвояването на това пространство. Изказаха се много идеи, първо идеята на общината за търговски център, идеи за художествени галерии, паркинг, за ателиета. Видях снимки- направиха ми впечатление едни зелени петна от растителност вътре и тъй като доста се интересувам от ботаника и папрати. Достъпа до сградата е свободен, влязох вътре и останах поразен, тъй като сградата е все още сравнително здрава, въпреки течовете от покрива. Целите стени и части от пода са покрити от растения, като истинска ботаническа градина....
Образували са се големи едни големи висящи, подобни на джунгла, групи растения, растения излизат от всевъзможни дупки по стената, от разклонителните кутии на ел. инсталацията, от купчина папки. Буквално са едни купчина растителност, каквито сме виждали само по филмите за тропическите джунгли. Това осветление по покрива дава една разсеяна светлина и в комбинация с влагата е изключително подходяща за развитието на растенията. Предимно растенията са папрати, те се размножават, не чрез семена а чрез миниатюрни пори и се разнасят от вятъра и водата. С всяка изминала година те стават все повече, доколкото видях - те са на поне на 5-6 години"- сподели архитектът.
Според него това, което се е случило в сградата, е пример за това как природата по естествен начин може да реализира модерното през последно време вертикално озеленяване по фасадите:
"Вертикалното озеленяване по фасадите, за което дизайнерите толкова се борят и което струва все още скъпо, тук природата го е постигнала съвсем естествено. Открих 15 вида папрати, повечето от тях са разпространени естествено. Говорим за диворастящи видове, не за културни, не си мислете, че това са изоставени саксийни цветя. Някои от тях са разпространени във Врачанския балкан съвсем естествено."
Бъдещото предназначение на сградата със 100-годишна история ще бъде определено чрез публична анкета. В допитването ще бъдат обобщени идеите на врачани, събрани на провело се наскоро публично обсъждане.
Мнението на Красимир Лаковски по дискусионния въпрос за съдбата на зданието, както и повече за видовете открити папрати ще чуете в звуковият файл.
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..