Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инсталация за изгаряне на медицински отпадъци стряска жители на Монтана

3
Снимка: Евгени Соколовски


Изграждане на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства предизвиква тревога сред гражданите на Монтана, които се притесняват дали инсинератора няма да влияе негативно на здравето им. В тази връзка на 22 октомври в Монтана предстои  Обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) за инвестиционното  предложение. Много монтанчани са против изграждането на инсталацията, защото смятат, че ще има вредни емисии във въздуха, като диоксини и фурани  - казва Петър Пенчев, инженер-математик, който се занимава с анализ на системи за управление:



"Единствената безвредна технология е плазмено високотемпературно изгаряне, а това проектче е дребно.  В Монтана са предвидили да изгарят при 800 градуса... Докладът е направен от петима експерти, еколози. Тяхната здравна оценка е толкова невярна... РЗИ - Монтана казват, че са съгласни със здравната оценка, но такава здравна оценка е необходима от двама лекари, които да имат познания и в областта на изгарянето на опасните отпадъци. Ще се отделят диоксини и фурани. Виждам, че единственият начин да се спре това безумно инвестиционно предложение, няма друг начин, освен протеста на гражданите."


Във фейсбук групата  "Против изграждане на инсталация за изгаряне на опасни отпадъци в Монтана" се отправят призиви за организиране на масов протест на 22.10.2020 г. пред Общината от 08:30 ч., след това от 10:00 ч. в залата на Хотел “Огоста”. Според организаторите това е начин местните власти да се стреснат и да отхвърлят това инвестиционно предложение, което, според информация, поместена на Страницата, ще дава работа за 5 работника, а ще трови 30 000 граждани на Монтана.

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение "Експлоатация на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства" е изготвен от фирмата, изпълнител на проекта, обясни инж. д-р  Евгени Соколовски, главен асистент в Химико-технологичен и металургичен университет - София: 


"Това донякъде е и моя лична кауза. Общественото мнение е против такова нещо. Но никой в момента не знае къде отиват тези отпадъци. В момента има два действащи инсинератора - в Александровска болница и в Девня. Остава да проверим дали инвестиционното предложение отговаря на всички законови изисквания... Сега хората с право се притесняват, защото виждат, че пише тежки метали, живак, кадмий и др., но в крайна сметка тези неща са урегулирани с Наредба... Този тип инсталации отговарят на най-добрите налични техники  за обезвреждане на такъв тип отпадъци...Това, което се очаква да се генерира в атмосферата, е много малко... Предвижда се охлаждане на димните газове. Това е изпитан метод за обезвреждане на диоксини и фурани."


Този тип инсталации подлежат на непрекъснат мониторинг, а становището на РЗИ -Монтана за изграждане на инсталация за обезвреждане на отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и от фармацевтични производства е положително, обясни директорът на РЗИ -Монтана д-р Елена Борисова:


"Април месец поискахме допълнителна информация, разглеждаме отново информацията и се произнасяме с положително становище август месец... Съдържанието и обхвата на ОВОС са изпълнени коректно и прецизно и няма да има вредно въздействие."


 
Въпреки положителното становище на РЗИ Монтана граждани организират протест против изграждането на инсинератора на 22 октомври, когато е и обявената дата за общественото обсъждане на Доклада за ОВОС на проекта. Срещата ще се проведе от 10:00 часа в залата на хотел "Огоста".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00