Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животновъдите доказват реализирана продукция, Европа слага край на клетките

2
Снимка: Радио ВИДИН


Започна приемът на документи, с които животновъдите, кандидати по схемите за обвързана подкрепа, могат да докажат произведената и реализирана от тях продукция. Реализацията на млякото и млечните продукти се доказва за период от 01.10.2019 г. до 30.09.2020 г., като има няколко условията за получаване на държавните помощи, каза Николай Филипов, собственик на кравеферма във видинското село Гомотарци:

"Когато се пускат заявленията по СЕПП и за обвързана подкрепа, животните трябва да са съществуващи, налични, маркирани. Трябва да има и документи за соказване на продукцията...Ако е предадено- трябва да е с документ- на първи изкупвач или за преработка- както е в нашия случай, защото имаме мини мандра и преработваме. Всичко трябва да бъде доказано, да се платят данъците върху тази продукция..." 

Документи по образец на електронен носител се подават в областните дирекции на държавен фонд "Земеделие", не по-късно от 02 ноември. Животновъдите, които отглеждат крави, трябва да докажат реализацията на 2 тона мляко, а ако животните се отглеждат под селекционен контрол, тогава доказват 4 тона мляко, уточни Николай Филипов. 

Той и семейството му отглеждат крави повече от 15 години. Вече са затворили цикъла на производство, по проект са изградили мини мандра и произвеждат сирене, кашкавал и кисело мляко. Регистрирани са и по Наредба 26 за директни доставки, предстои да изградят и доилна зала... Сами подсигуряват храната за 130 женски животни- 80 крави, останалите са юници. Не мислят да увеличават стадото, защото има проблем при намирането на работна ръка...  Работят в името на животните и всичко, което изкарват, инвестират в производството си. Може би в упоритостта и любовта им към работата се крие и успеха им. 

Над един милион граждани на Европейския съюз, сред които и близо 18 хиляди българи, са подписали петиция до Европейската комисия, с която настояват да се забрани отглеждането на животни в клетки. Подписката от гражданската инициатива "Край на клетките" е внесена в Европейската комисия. Защо това е важно и какви са следващите стъпки- чуйте от Магдалена Пенева от "Четири лапи"- една от водещите български неправителствени организации, подкрепили инициативата.

Топъл октомври с по-малко валежи, абсолютно подходящ за довършване на недовършените неща по полето, в лозята и градините. Ще се наслаждаваме на златна есен - уверява Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана- чуйте агропрогнозата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00