Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдите доказват реализирана продукция, Европа слага край на клетките

2
Снимка: Радио ВИДИН


Започна приемът на документи, с които животновъдите, кандидати по схемите за обвързана подкрепа, могат да докажат произведената и реализирана от тях продукция. Реализацията на млякото и млечните продукти се доказва за период от 01.10.2019 г. до 30.09.2020 г., като има няколко условията за получаване на държавните помощи, каза Николай Филипов, собственик на кравеферма във видинското село Гомотарци:

"Когато се пускат заявленията по СЕПП и за обвързана подкрепа, животните трябва да са съществуващи, налични, маркирани. Трябва да има и документи за соказване на продукцията...Ако е предадено- трябва да е с документ- на първи изкупвач или за преработка- както е в нашия случай, защото имаме мини мандра и преработваме. Всичко трябва да бъде доказано, да се платят данъците върху тази продукция..." 

Документи по образец на електронен носител се подават в областните дирекции на държавен фонд "Земеделие", не по-късно от 02 ноември. Животновъдите, които отглеждат крави, трябва да докажат реализацията на 2 тона мляко, а ако животните се отглеждат под селекционен контрол, тогава доказват 4 тона мляко, уточни Николай Филипов. 

Той и семейството му отглеждат крави повече от 15 години. Вече са затворили цикъла на производство, по проект са изградили мини мандра и произвеждат сирене, кашкавал и кисело мляко. Регистрирани са и по Наредба 26 за директни доставки, предстои да изградят и доилна зала... Сами подсигуряват храната за 130 женски животни- 80 крави, останалите са юници. Не мислят да увеличават стадото, защото има проблем при намирането на работна ръка...  Работят в името на животните и всичко, което изкарват, инвестират в производството си. Може би в упоритостта и любовта им към работата се крие и успеха им. 

Над един милион граждани на Европейския съюз, сред които и близо 18 хиляди българи, са подписали петиция до Европейската комисия, с която настояват да се забрани отглеждането на животни в клетки. Подписката от гражданската инициатива "Край на клетките" е внесена в Европейската комисия. Защо това е важно и какви са следващите стъпки- чуйте от Магдалена Пенева от "Четири лапи"- една от водещите български неправителствени организации, подкрепили инициативата.

Топъл октомври с по-малко валежи, абсолютно подходящ за довършване на недовършените неща по полето, в лозята и градините. Ще се наслаждаваме на златна есен - уверява Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана- чуйте агропрогнозата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30