Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Игнатица- селото с 18-те оброчни камъка

module="Media" entry="Audio" title="Откъс от Посоките на делника" url="http://82.119.84.123/storage/RadioVidin/2020/Nashata_tema_2020/10/16=10 KMET.mp3" download="false" class="" ]Не е трудно да си кмет на малко населено място в Северозапада , когато хората са добронамерени. Това каза кметът на планинското село Игнатица. То е приютило около 550 местни жители и 20 чужденци. И това не е случайно- селото е спокойно, а районът е с красива и чиста природа.

Игнатица е разположена в старопланинска котловина, недалеч от десния бряг на река Искър на 35 км южно от Враца. Според местно предание някога то се е намирало в местността Пелиньо или Селимов камък. На мястото на днешното село най-напред се заселил един ковач на име Игнат. Той построил ковачницата си тук и хората постепенно заселили района. Легендата разказва, че ковачът имал  хубава жена - именно тя дала и името на селото.

До 1965 г. с. Игнатица се е състояло от централно село и много разпръснати махали. Тези колибарски селища са били от 5 до 12 къщи и са създадени още в началото на XIX век. В края на ХХ век населението се преместило в централното село Игнатица и в махалата Габро̀вница.

И днес Игнатица e популярно със своите 18 стари оброка, които се правят още от преди Освобождението  почти без прекъсвания. В черковните дела и оброците "най-вещ” бил дядо Иван Минов. В края на ХХ век поставил циментови кръстове с надписи. Когато отворил врати черковният храм, пак той научил жените на църковна обредност, правила и пеене.

На всички оброчища има стар оброчен камък от бигор, а до него в повечето случаи са поставени циментовият от края на ХХ век и съвсем нов - от последните години каменен кръст.
В своето краеведско изследване за Игнатица Петър Вутов изрежда 18 оброка, които са обслужвали многото махали: "Докъм 1958-60 г., селото беше разпръснато по цялата планина на отделни махали и всяка една махала си избираше празник и правеше т. нар. "Оброк”. Всички оброци се правят за живот и здраве и предпазване от град, гръм, змии, лоши нападения, както и за дъжд”.

На Петковден в сряда, повече от 50 жители на селото отново се събраха на оброка в планината.

"Красотите са големи тук, хубаво е всеки да ги види. Имаме много млади хора. Възрастните са спокойни- нямаме кражби и предпоставки за нарушения. С една дума- животът ни е нормален. А когато хората са спокойни и добронамерени, управлението на селото не е трудно. Заради близостта на Игнатица до София, Враца, Ботевград и Мездра, работа се намира. Влакът също е близо- до Зверино. Навремето имахме и добре развито производство, имаше достатъчно работа. Хората не ходеха никъде, живееха си тук. Зверино ни беше като център, всичко живо работеше там. Бяха добри времена.

Сега е малко по-трудно, защото всички ходят на работа извън селото. Не спираме да търсим инвеститори, да се откриват тук цехове, да има работа...

В Игнатица имаме вече над 20 къщи, продадени на англичани. Сред тях има и доста заможни, които ни помогнаха да направим една прекрасна спортна площадка. Част от тях са вече пенсионери и са отдавна тук, имат си дори и български лични карти. Тук им харесва и не искат по никакъв повод да се върнат в Англия. Имаме и млади момчета на по 20 години, имаме и 70-годишни. Тук живее и една шведка, която ходи да работи в Швеция за по 2-3 месеца, после пак се връща...

Чужденците купуват предимно къщи в периферията на селото или извън него. Искат да живеят на свобода и сред природата. Много интересни хора има сред тях. Например един англичанин, който преди месец ми го доведоха брокерите. Каза, че имал дискотеки в центъра на Лондон, но продал всичко и се изнесъл от града. Иска да живее спокойно. Търсеше крайна къща, в която да си живее сам. Имал достатъчно пари и възможности, но вече искал само спокойствие...

В селото имаме и ловна дружинка. Миналата седмица дори беше убит един вълк. Тук ги има доста, защото горе в планината има стада коне. Самият аз не съм ловец. Обичам природата и не обичам да убивам. Постоянно обикалям с група с кросови мотори из България- срещам животни, радвам им се, не мога да убивам. Забелязвам, че животните вече са малко. Аз пътувам постоянно, стигам дори до места, където рядко стъпва човешки крак, но и там вече няма животни. Жалко е. Преди се радвахме- сърнички виждаш, елени... Сега от година -две не съм срещал тези животни.   


По отношение на пандемията от COVID-19, ситуацията е нормална. Хората си живеят спокойно, има дори и такива, които все още не са чували за вируса...

Що се отнася до бъдещето на селото, вярвам, че то ще е добро. Няма да позволим да се обезлюди..."



Цялото интервю с кмета на Игнатица Иво Христов, разказ за оброците и спомените на бившата начална учителка в местното училище, Евдокия Томова, може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45