Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца строят праисторически къщи и правят глинени съдове в музея във Враца

3
Снимка: Жоро Александров



Ученици изработват праисторически къщи, глинени съдове, кукерски маски и кукли в музея във Враца. Тази възможност им предоставя образователната програма на културната институция. В нея са включени 12 работилници, чиято цел е по интересен начин да запознаят учениците с историческото минало на региона, обясни уредникът Тихомир Машов:

"Тези работилници са от различен тип, като има интерактивни игри, работилници, специализирани беседи. Обхванати са различни периоди история, като започнем от най-древната до новата история и всички са свързани с нашия край, с нашия регион. Подготвили сме ги да са по-забавни, но пак с образователна цел. Идеята е, когато училища проявят интерес, те да ни се обадят, да си изберат една от темите, например харесва им да си направят праисторическо жилище. Стараем се всичко това да е приятно, забавно, креативно, да има образователна насоченост и нещата да са свързани с богатството на нашия регион." 

Най-приятни за децата са игрите, които им дават възможност да се състезават, има движение и мистика. Работилниците също се радват на интерес. Специално място в програмата на Регионалния исторически музей има тракийското сребърно съкровище, открито край врачанското село Рогозен. 

Учениците от клуб "Краезнание" при училище "Козма Тричков" са редовни участници в музейната образователна програма. Наскоро те се включиха в работилницата "На лов за стари сгради и забележителности във Враца". Предстоят им и други занимания, обясни преподавателят по история и ръководител на клуба Горица Маджарска:

"Ние втора година поред партнираме с Историческия музей относно младежките им програми, като децата всеки път отиват с ентусиазъм. На мен също ми харесва, защото те не учат нещата само чисто теоретически. Например, когато имаме задачи, свързани с археология, отиваме там на място. Имат много хубави работилници за реставратори, моделират и възстановяват стари, антични съдове или пък организират различни археологически разкопки... Тази сряда ще участваме в златарско ателие, тоест ще разберат какъв е бил процесът за изработка на бижута през 18-19 век и ще участват в една игра с подреждане на пъзели."

Заниманията са съобразени с епидемичната обстановка - броят на участниците е намален наполовина, а при хубаво време се провеждат на открито, казаха от музея.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00