Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца строят праисторически къщи и правят глинени съдове в музея във Враца

3
Снимка: Жоро Александров



Ученици изработват праисторически къщи, глинени съдове, кукерски маски и кукли в музея във Враца. Тази възможност им предоставя образователната програма на културната институция. В нея са включени 12 работилници, чиято цел е по интересен начин да запознаят учениците с историческото минало на региона, обясни уредникът Тихомир Машов:

"Тези работилници са от различен тип, като има интерактивни игри, работилници, специализирани беседи. Обхванати са различни периоди история, като започнем от най-древната до новата история и всички са свързани с нашия край, с нашия регион. Подготвили сме ги да са по-забавни, но пак с образователна цел. Идеята е, когато училища проявят интерес, те да ни се обадят, да си изберат една от темите, например харесва им да си направят праисторическо жилище. Стараем се всичко това да е приятно, забавно, креативно, да има образователна насоченост и нещата да са свързани с богатството на нашия регион." 

Най-приятни за децата са игрите, които им дават възможност да се състезават, има движение и мистика. Работилниците също се радват на интерес. Специално място в програмата на Регионалния исторически музей има тракийското сребърно съкровище, открито край врачанското село Рогозен. 

Учениците от клуб "Краезнание" при училище "Козма Тричков" са редовни участници в музейната образователна програма. Наскоро те се включиха в работилницата "На лов за стари сгради и забележителности във Враца". Предстоят им и други занимания, обясни преподавателят по история и ръководител на клуба Горица Маджарска:

"Ние втора година поред партнираме с Историческия музей относно младежките им програми, като децата всеки път отиват с ентусиазъм. На мен също ми харесва, защото те не учат нещата само чисто теоретически. Например, когато имаме задачи, свързани с археология, отиваме там на място. Имат много хубави работилници за реставратори, моделират и възстановяват стари, антични съдове или пък организират различни археологически разкопки... Тази сряда ще участваме в златарско ателие, тоест ще разберат какъв е бил процесът за изработка на бижута през 18-19 век и ще участват в една игра с подреждане на пъзели."

Заниманията са съобразени с епидемичната обстановка - броят на участниците е намален наполовина, а при хубаво време се провеждат на открито, казаха от музея.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05