Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спешната помощ във Видинско - нови технологии и стари кадри

Снимка: Радио ВИДИН


Нова система скъсява с 5 до 10 минути времето за известяване и реакция на спешните екипи във Видинска област. Подаването на сигнала става автоматично към съответния филиал и така медиците могат да реагират много по-бързо, обясни началникът на Филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Любомир Виденов:

"Сигналът, когато се получи на 112, той се предава след това към Центъра за спешна помощ, нашата Регионална координационна централа, но едновременно отива и по самите филиали, тоест избягва се приемането в нашата координационна централа, записване, след това предаване. Тоест прехвърлянето става автоматично и колегите от филиалите реагират много по-бързо. Също така чакаме всеки момент да се включи една специална система, да има лаптоп в самите линейки, откъдето да се подава информацията по-най-бързия начин. Очакваме до края на годината и това да стане. Колегите сами си приключват мисиите, всеки филиал има компютри, в които те описват случая и го предават директно. По този начин от министерството и от всички структури може да бъде наблюдавано онлайн всяко едно движение на екипите, диагнозите, движение на медикаменти, въобще всичко е автоматизирано." 

8 нови линейки са получили спешните екипи във Видинска област. Три от тях са във Видин, една от които е високопроходима. Филиалите в Кула и Белоградчик също разполагат с такива линейки, които могат да се използват при необходимост. Проблем остават пътищата в региона, както и възрастта на работещите в системата на спешната помощ, каза д-р Виденов:

"Може би около 50% от персонала е в предпенсионна и след пенсионна възраст. След 5 до 10 години не знам с кой ще работим, ако не дойдат нови колеги. Има интерес за работа, обаче за последните 10 години една единствена млада колежка е дошла, иначе други няма, старият персонал работи, който е бил и преди." 

Не всички успяват да се справят с навлизащите нови технологии и най-възрастните напускат, обясни още д-р Виденов:

"Имаше възрастни фелдшери, на 70 години, някои напуснаха, защото не можеха да се оправят с компютрите и всички тези задачи. Лошото е, че няма кой да ги замени. До 2-3 години се очаква да започнат новите асистент-лекари и парамедици да излязат и може би тогава нещата ще се пооправят, въпреки че ми се струва, че едва ли ще дойдат във Видин, а няма да отидат в по-големите населени места. Заплащането е едно и също почти навсякъде в нашата система. Може би има малки разлики в София, Пловдив и Варна, защото те там са и по-натоварени. Но по принцип заплатите са добри, работата е много и е отговорна, особено в тази ситуация с COVID- 19, защото всеки един случай, а в последно време има доста съмнителни случаи, се обличат в екипи, дезинфекцират се, след това линейките се дезинфекцират. За всеки един случай около час, час и поливна отива в подготовки и придвижване на персонала."

Заради епидемията обученията на медиците по програма "Пулс" вече ще се водят онлайн. На всички филиали са раздадени компютри, за да могат екипите в удобно за тях време да преминат предвиденото обучение. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00