Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата готви нови мерки в подкрепа на бизнеса

Снимка: Архив

Вицепремиерът Деница Сачева обясни в телевизионно интервю, че експерти от Министерството на труда и социалната политика, заедно с представители на ОП "Развитие на човешките ресурси" разработват нови мерки и облекчения за всички бизнеси, а не само за заведенията. В рамките на следващите 2 до 3 седмици ще бъде предложена нова мярка, която ще даде възможност директно на работниците и служителите в затворени бизнеси, да се плаща два пъти минималното обезщетение за безработица на ден - т.е. 24 лв. на ден за всеки работен ден, в който принудително е трябвало да бъде затворен бизнеса. Мярката в момента се разработва и консултира с ЕК. Предстои да бъде консултирана със социалните партньори. Деница Сачева заяви още, че държавата ще продължи да инвестира в здравеопазването, като вече се мисли и за подкрепа на лекарите от доболничната помощ и джипитата. Ще се възползват ли работодателите и достатъчни ли са мерките от страна на държавата в условията на коронакризата- това попитахме Иван Велков, член на УС на Българска стопанска камара:

"Не, в никакъв случай. Българската стопанска камара още в самото начало, когато дизайнът на тези мерки беше още на теоретично ниво, предлагахме част от тези помощи и компенсации да стигат директно до най- нуждаещите се. Този модел в момента е споделен от някои ресторантьори, да се плащат директно на хората част от възнагражденията без да минават през съответните социални и други плащания. Така този модел щеше да е далеч по- ефективен, защото нуждата от тези помощи беше особено важна в самото начало, когато имаше известни неясноти около това какво ще се случи ... Сега, когато е ясно какви ще са последствията и как ще се развиват цели сектори и индустрии, има нужда от много по- сериозни промени в начина, по който функционират нашите системи."- поясни Иван Велков, член на УС на Българска стопанска камара:

Какво казват синдикатите? Потърсихме Ваня Григорова, икономически съветник на  КТ "Подкрепа"- какво означава подготвяната нова мярка?

"Това означава намаление на разходите за мярката 60/40. Това всъщност е модифицирана мярка 60/40, като сега вече няма да се базира на осигурителния доход, т.е. 60% от него, а се преминава към изплащане на обезщетения, базирани на минимално обезщетение за безработица- далеч по- ниски плащания. Въпреки това, ако бъде формулирана мярката така, че да обхване по- голяма част от българските работещи, това е положително ... Всеки предприемач има право да направи свой собствен бизнес модел и да го следва. Да, за някои ще бъде по- изгодно да затворят и е по- добре да го направят. Смятам, че подкрепата за заведенията, за ресторантите беше немалка. Трябва да напомним, че за тях имаше мярка, по която се изплащаха по 290 лева допълнително към 60/40. те имаха възможност и все още имат такава да наемат безработни и държавата да им покрива минималната работна заплата и осигуровките към нея. Това са невероятни подаръци към ресторантьорския бизнес, а напомням също така, че беше намалено и ДДС-то за продуктите, които те предлагат, което означава, че те формираха допълнителни печалби."- коментира икономистът Ваня Григорова.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно предприетите мерки от страна на държавата в подкрепа на работниците и служителите в затворени бизнеси. Някои от тях дори бяха категорични, че държавата не е длъжна да помага.

"Бизнесът има достатъчно пари и няма нужда от помощи, имат средното и бедно съсловие на държавата. Бизнесът си има пари, защо ще иска пари от държавата? ... Върнах се преди месец и половина от щатите, какво да ви кажа? Просто Тръмп се грижи за хората си. Няма гладни в щатите. Тук нищо не се направи, защо? ... Аз имам особено мнение за мисленето на българина като цяло. Помагайки изобщо, ние не помагаме на никого."- коментираха видинчани.

Какво казват предприемачите, относно помощта на държавата? Вартан Папикян е собственик на заведение във Видин и е крайно разочарован от въвеждането на противоепидемичните мерки и начина, по който се налагат:

"Ние не можахме да се възползваме, както мнозинството, както и голяма част от бизнеса в страната. Защото, за да се възползваш от 60/40 трябва да работиш. След като ти се ограничава възможността да работиш, как да плащаш онези 40% възнаграждения и осигуровки? Те казват: Работи, но условията са такива, че по- добре е да не работиш."- коментира Вартан Папикян.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39