Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонт на улиците и автобус искат жителите и кметът на Ботуня

Да се възстанови еко пътеката е приоритет в работата на кмета Ивайло Диманов

4
Ботуня днес 2020, общ изглед
Снимка: Теодор Митов
Село Ботуня има с какво да се похвали, но липсват и проблеми.  То се намира в община Криводол, разположено е на левия бряг на река Ботуня, откъдето идва и името му. Селото се намира на 180 м надморска височина и разполага с прекрасни природо-географски дадености.То се намира на границата с област Монтана и е на почти еднакво разстояние от градовете Враца, Криводол, Вършец и Берковица. С постоянен адрес в селото са 100 жители, броят на жителите през лятото достига до 200 .души. Старото име на селото е Дупляк, заради дупките и пещерите в карстовия терен на неговите околности. Край селото е известната пещера "Водната дупка". Върху скалната тераса "Градище" са развалините на антична средновековна крепост, които са обявени за паметник на културата през 1969 г. Край селото в живописни местности са съхранени десетина вековни дървета. 

Ботуня днес, 2020Кметски наместник на село Ботуня е Ивайло Диманов. Това  за него е втори мандат. Целта му е селото да бъде с нови  асфалтирани улици, с добра инфраструктура, която да стига до селото, да се обнови  направената преди години екопътека, да се привлекат туристи, да се възобнови автобусната линия. Всички тези  цели се  сблъскват с един основен проблем - липса на бюджет, която води до невъзможност да се работи.
 
"Много тежко е за реализация на много неща, които искам да направя... Нямаме бюджет и нямаме възможност за развитие, ние сме просяци и просим от държавата, от местната власт... Борим се с всички сили и средства, за да превърнем нашето  село в китно селце, каквото е било. Аз нямам право да направя нищо. На първо място - инфраструктурата в селото и подстъпите към селото... Пътят е в трагично състояние той е на АПИ, но никой не прави нищо за момента... Имаме екопътека, която е направена преди време, сега е пред разруха... Има посещения от туристи, но са разочаровани от пътя... "

Със съдействието на община Криводол е извършен ремонт на покрива на кметството, неотложни ремонти на тръбопроводите на две улици. 

Селото се намира в карстов район и  природата е изваяла чудни пещери. Зоната е защитена обяснява Ивайло Диманов


"Това е защитена зона "Билерниците"... Ако имаме бюджет, ще можем да направим с хората събрание и да решим какво да правим. Няма ли директно финансиране и помощ за малките населени места, ние сме обречени на крах... Моралното ми задължение е към хората на селото."


благоустройство в БотуняВ село Ботуня се работи и по проекти. Със спечелен проект "За чиста околна среда" се подобрява центъра на селото, обяснява Ивайло Диманов:

"Това, което го изискваше програмата, е направено. Това са две беседки... Трябва да направим подстъпа към екопътеката, на първо време,  от Е-79 до селото. Ще го направим със собствени сили и средства... и евентуална подкрепа от държавата или общината... Като визирам труда на хората, имам приятели от строителни фирми - ще помогнат с нещо. Трябва да се направят ограждения, по-здраво да бъде укрепено, да се оправят една беседка, едно барбекю.."...

В малките села трудно се намира работа, един от основните начини за препитание е животновъдството и селското стопанство. Има оранжерии, къща за гости, но повечето работят извън населеното място. Това е проблем, защото автобус не идва от години. Работи се по социални програми. На 30 семейства са раздадени помощи от БЧК. Част от хората  имат личен асистент. 10 човека ползват платен "Топъл обяд". В село Ботуня се спазват мерките с COVID-19. В селото редовно идва лекар. Въпреки, че повечето жители са в пенсионна възраст, това не им пречи да бъдат активни и дейни, щом трябва да се върши нещо за селото. Те са критични и не подминават проблемите, които от години съществуват. Нора Кирова е на 71 години. родена и израснала в Ботуня


"Имаме огромен проблем в горната махала, нашата улица е в кал при проливни дъждове. Неведнъж съм писала и съм искала помощ от община, от област, поне да се насипе..Аз настоявам на кмета да му бъде назначен технически сътрудник, не може да го дърпаме за всяко нещо.. Проблемите са с пътищата, не можем от вкъщи да отидем да си купим хляб, ходим с ботуши. лошото е, че нямаме връзка с Монтана, Враца, няма автобус, не можем лекарствата да си купим"

 
72 -годишната Мария Петкова обича родното си село и иска в него да се случват нещата, необходимо е съдействие за решаване на съществуващите проблеми, най-вече подобряване на инфраструктурата в селото,  казва тя: 


"Искаме помощ, за да може това хубаво село да се възстанови, улиците са в окаян вид, главната също..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30