Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарите в Спешното на Враца приемат болни с COVID, но не са част от първата линия

Снимка: Ива Антонова

В Спешно-приемното отделение на МБАЛ "Христо Ботев" във Враца всеки ден обслужват пациенти с COVID или със съмнения, че са инфектирани с коронавирус. Досега обаче медиците от натовареното звено са получили по 1000 лева за работа на първа линия само през април. От ръководството на лечебното заведение обясниха проблема с лошото финансово състояние на болницата, което се обостря допълнително от COVID кризата. Например, все още се бавят заплатите на болничния персонал за септември. Как при недостиг на медици, под заплахата на коварния вирус и в случая- без адекватно заплащане работи едно спешно отделение, обяснява д-р Тихомир Донов, началник на отделението:


"Ние сме първото звено, което винаги се среща със съмнителни, с фибрилни състояния - задух, треска. Последните няколко седмици лично аз съм приел поне 4-ма човека. След като сме ги обработили при нас, направили сме им рентгенови изследвания, изследвания на кръв, които бяха твърде подозрителни за COVID и впоследствие се оказаха положителни, с положителни PCR тестове, които бяха направени в Белодробната болница във Враца. Дори сега в този ден, в който ние разговаряме, очаквам двама, които ще бъдат докарани от Мездра положителни, доказани с PCR тест и един друг от Враца, който днес му е излязъл резултата, който е със същите оплаквания. Трябва да изясним степента и тежестта на заболяването и да решим дали ще бъдат хоспитализирани или ще бъдат оставени на домашно лечение. Преценяваме съобразно тежестта на заболяването и то се определя от рентгенологичната находка, от клиничните оплаквания, от показателите в кръвните изследвания. Те са ни критерии до каква степен се налага хоспитализация на такива пациенти."


Въпреки всичко, което извършват и факта, че наистина се срещат с COVID болни, работещите в отделението не се водят първа линия, разказва д-р Донов:


"Значи, когато смениха ръководството на министерството, наскоро новият здравен министър се появи по телевизията и аз лично слушах как той обяви, че са осигурени навсякъде средства за хората от първа линия, които се срещат и се борят с коронавируса, което ме накара на един от нашите ежеседмични рапорти с ръководството на болницата да попитам, като се говори постоянно за това - ние, като първа линия няма ли да получим някакви бонуси към заплатите или допълнителни средства, с които да се мотивира дейността ни, все пак и срещата ни донякъде с тази опасна болест, която, както знаете, води до много висок леталитет, тогава моят директор ми отговори, че ние не сме първа линия. Те по някакъв начин, не разбрах дали официално са запитали или по някакъв начин са си говорили с Министерството, където им е било отговорено, че Спешното отделение не е на първа линия. На практика, ние работим като непърва линия. Имаше един момент преди няколко месеца, получихме еднократно 1000 лева, април мисля."


Всеки месец без прекъсване за работа на първа линия по 1000 лева са получавали работещите в PCR лабораторията към болницата, посочи изпълнителният ѝ директор д-р Петър Керемедчиев. По думите му, допълнителните средства се изплащат от бюджета на лечебното заведение, което отдавна е в критично и тежко състояние. Стабилизирането му започна през миналата година, но COVID кризата забави оздравителните процеси в здравното заведение. Все още не са изплатени заплатите за септември. Като принципал на болницата наскоро здравното министерство одобри тегленето на нисколихвен кредит от 6 млн. лева. Така ще се платят стари дългове и ще се вдигнат запорите, които блокират плащанията. Това ще стане в началото на следващата година, а дотогава директорът на болницата продължава да търси възможност медиците от Спешно-приемно отделение да получават по 1000 лева за работа на първа линия.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 4 февруари 2025 година

Започва  ремонт  за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец.   Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора.  Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази..

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Мизия чества 55 години град и 100 години от Букьовското съкровище

Община Мизия ще отбележи тържествено 55 години от обявяването на Мизия за град и 100 години от откриването на Букьовското съкровище на 13 февруари. Експертът в отдел "Култура" на местната управа  Валя Беляшка разказа повече за празника : "Ще има тържествено вдигане на знамето. Ще има откриване на  Букьовското  съкровище, на което закупихме..

публикувано на 04.02.25 в 15:40

Започва ремонт за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец

Ремонт за над 3 500 000 лева предстои в Дома за стари хора в село Гара Орешец, община Димово . Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора. Работа започва още в утрешния ден, когато се открива строителната площадка, каза кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 14:38

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41