Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме за зимата- на какво ще се топлим?

Снимка: Радио Видин

В средата на ноември температурите навън са все още есенни, но постепенно зимата започва да ни напомня, че наближава. Много от жителите на Северозапада вече отопляват жилищата си и местата, в които работят. Алтернативите са няколко- на електрически ток, като използваме климатици, радиатори, печки и други електроуреди, на дърва с обикновена печка, парно или пък станалите вече модерни камини с пелети. В началото на тази година бяха въведени някои изменения, които регламентират продажбата на въглища за отопление през зимния сезон. Новото и различното от миналата година е, че с постановление от Министерски съвет от февруари, вече не се предлагат насипни въглища, а само пакетирани. Какво трябва да знаят клиентите- това попитахме Димчо Костадинов, директор на видинския склад на най- големия дистрибутор на твърди горива в страната:

"Въглищата се продават вече само в чували, пакетирани. Мисля, че това затруднява и потребителите, но нас определено ни затруднява, тъй като всичко трябва да се пакетира, а това е непривлекателен труд и за него много трудно се намират работници ... На прага на отоплителния сезон има повишено търсене на въглища, както обикновено. Аз, обаче продължават да твърдя, че постепенно въглищата ще отидат в историята. Разполагаме с няколко вида пелети, включително дървесни и слънчогледови."- обясни Димчо Костадинов.

Какъв метод на отопление избират тази зима видинчани и какви са алтернативите пред жителите на крайдунавския град- това ги попитахме в анкета по темата:

"На дърва, това е най- доказаното през годините. Дъщеря ми и зет ми са на климатик. Имам четири кубика дърва и ми стигат ... Аз съм бил винаги на ток и съм доволен ... И ние сме на климатик, на ток сме били винаги и сме доволни ... Климатикът е по- евтин от всичко друго, дори и от твърдото гориво. Нашите климатици са от тия хубавите и работят добре. Всичко друго като духалки и т.н. само работи и ти харчи ток, а не те топли."- коментираха видинчани.

В края на октомври изтече крайният срок за подаване на заявления за отопление, съобщиха от дирекция "Социално подпомагане". Размерът на целевата помощ бе увеличен с 30 лв. спрямо миналата година, като помощта се отпуска за период от пет месеца- от 1 ноември до 31 март. В крайна сметка всяко домакинство може да избере своя алтернативен начин за отопление, стига това да отговаря на необходимите норми и изисквания и разбира се на финансовите възможности на хората.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25