Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Направеното добро винаги се връща към нас

Снимка: bgfoodbank.org

На 13 ноември отбелязваме Деня на добротата. Инициативата е на Япония, която преди години провежда конференция с призив да бъдем по-добри. Целта на този ден е да се забрави себичността, да погледнем по-далеч от собствения си кръг, да забравим границите и различията. Има ли го доброто, необходимо ли ни е, защо се чувстваме хубаво, когато разговаряме с усмихнати и доброжелателни хора, кой ни учи да бъдем добри и заложена ли е добротата във всеки един от нас? Всеки си има своите отговори. Днешния ден е чудесен повод да ви срещнем с едно момиче, избрало да прави добро.

Спомняте ли си Антонина Лозанова, едно младо момиче от Видин, което заедно със своето семейство и приятели направи няколко благотворителни кампании за нашия Северозапад.  Инициативата  носеше името  "Северосплотени".  Възрастните хора от няколко села  получиха за Великден  хранителни продукти и още нещо  -  много топлина и любов. Днес Антонина е студент в УНСС, но не се отказва от организирането на благотворителната си инициатива :

"Доброто е навсякъде около нас... Надявам се чрез благотворителните инициативи да дадем повод на хората да повярват в доброто... Апелирам към хората да се включват към местни инициативи и заедно да правят по-добро мястото, където живеят... Не е задължително хората да са по-добри и състрадателни, защото има по-свити хора, по-срамежливи хора, човек трябва да прави нещата, както ги усеща... Хубавото на добротата е, че идва от сърцето..."


Много ли са хората като Антонина? Оказва се, че във всеки човек е заложено доброто начало, но има редица фактори, които могат да повлияят то да се развие в положителна насока или да бъде притъпено и най-важният фактор е семейството- смята психологът Виктория Дякова:

"Аз лично смятам, че добротата е заложена във всеки един от нас, но за съжаление имаме голяма генетична унаследеност, ако майката и бабата са предразположени към тревожност, то и детето е предразположено към такава... И тук ключово влияние оказва и социалната среда, в която е отраснало детето... Насочени сме към другите, извън себе си... и често губим връзката със себе си. Ако аз обичам себе си, то бих могла да бъда такава с другите... Важно е каква енергия излъчваме... Промяната винаги започва отвътре навън."
 
Оказва се, че първата стъпка започва от нас самите,  да бъдем добри към себе си и да се обичаме, и да не бъдем прекалено самокритични. Както ние се отнасяме към себе си така ще се отнасят и към нас - казва психологът Виктория Дякова:

 "Всеки е надянал маската и се е скрил с идеята да не бъдем наранени... Хората ги е страх да бъдат добри... Ако жестовете, които правим, идват от сърцето на човек, би било прекрасно... Може да вдъхнеш дори нови сили за живот на човек, никога не знаеш... Вярвам, че направеното добро винаги се връща към нас..."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25