Проверка на Комитета против изтезанията и нечовешкото и унизително отнасяне към Съвета на Европа разкри случаи на унизително отношение към хора в психиатрични клиники и социални домове у нас. Сред посочените в доклада е и този в Куделин.
В Дома за пълнолетни с умствена изостаналост са настанени 97 мъже. Повечето са там от години, много от тях нямат близки роднини. Всеки е със своите радости и надежди.
Социалното заведение е едно от тези, за които от Комитета против изтезанията и нечовешкото и унизително отнасяне към Съвета на Европа обявиха, че отношението към потребители е недопустимо.
Проверката на Комитета е извършена през август. Следва друга, този път на Агенцията за качеството на социалните услуги към Министерството на труда и социалната политика и Висшата административна прокуратура.
В Куделин са установени лоши материални условия, липса на достатъчно персонал, занижена хигиена, поради недостатъчната грижа за настанените и като цяло неглижирането й, съобщиха от министерството. В Дома са изненадани. Има препоръки и те са спазени, каза директорът Мариела Колева. Изключение е ремонтът на санитарните помещения, който предстои:
"Много проверки сме имали и не са посочвани сериозни нарушения в констативните протоколи... Когато дойдоха от Комитета към Съвета на Европа казаха, че трябва да бъде сменена легловата база. Леглата бяха закупени. Дюшеците също са сменени.
На проверката от Агенцията констатираха, че са сменени леглата и дюшеците. Потребителите бяха облечени с подходящи дрехи за сезона. Храната е в нормално количество, разнообразна. Отопление имаме."
Домът ще бъде закрит най-късно до края на февруари следващата година, съобщиха от социалното министерство. В Куделин се подготвят за затварянето му, но не и толкова скоро.
"Закриването на домовете е последователно и крайният срок е 2034 година. Сега сме 2020-та. Знам, че в момента тече първият етап на закриване на услугите, който е до 2022- ра година. Ние не сме включени в този етап. Вероятно щяхме да бъдем включени на втори, трети етап. Ние останахме изненадани"- каза директорът.
Не знаят къде ще отидат всичките 97 души, които сега в Дома:
"Те не са подготвени сега да излязат посред зима, а и това са много хора."
Промяната ще е объркваща за настанените в дома, казва Даниела Маринкова, която е санитар там от 17 години:
"Просто всеки домуващ си има някой от персонала, към който се е прикачил. Те са като наши деца. Идват и при нас вкъщи. Не знам те как ще се почувстват, когато ги откъснат от нас."
Митко не познава живота извън дома:
"Тук ми отиде живота, 56 години. На друго място ще ми бъде трудно."
За Емил любимо занимание е да оцветява детски книжки.
"Ето, колко мечета рисувам."
Тодор чака подаръка си за Коледа, както е получил и за рождения си ден. За него това е достатъчно.
"Тук ни дават всичко, уредби, часовници, прожектори. Искам да остана."
Със закриването на дома, настанените в Куделин ще бъдат преместени в новосъздадени центрове за грижа, както и в съществуващи от семеен тип и защитени жилища, обявиха от социалното министерство.
Хората като тях не трябва да са изолирани, казва Любка Александрова от Регионално дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения- Видин:
"Принципът за предоставяне на социални услуги за такава група хора се базира на разбирането, че тези хора трябва да са част от обществото, споделящо еднакви ценности, еднакви социални норми. Те трябва да са част от живота на местните общности… За всеки един от тях хората, които правят плановете, се допитват до лицето. То се научава да прави избор. Научават за историята му. Научават мечтите му, което всички разбираме, че в институциите няма как да се случи…Освен до задоволяване на базисни потребности, вече стигаме до зачитане на права, които лицето има."
В България има програма за постепенно затваряне на социалните домове за хора с умствена изостаналост, но тя е дългосрочна. Има хора, които и в момента се намират в нечовешки и унизителни условия, казват от Комитета за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа. Затова се надяват българските власти да предприемат мерки.
Митко, Емил и Тодор, които сега са в Куделин, не търсят нов дом, но със сигурност имат право на по-добро бъдеще, както и хората като тях.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..