Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира кампанията "Родени готови" за отмяна на запрещението

Стартира кампанията "Родени готови" за отмяна на запрещението

2
Снимка: Родени готови

Има хора, на които са отнети човешки права. Не могат да работят, гласуват, създават семейство и дори да разполагат със собствени средства. Вместо тях решава друг. Това са хора с психични увреждания, поставени под запрещение. Искат да сбъднат мечтите си, а кампанията "Родени готови" е за да им помогне. Инициатори са Български център за нестопанско право, Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения и още десетки други организации в подкрепа на хората с увреждания. 

Началото на кампанията е обявено на 10 декември, когато отбелязахме Международния ден на човешките права.

"Избрахме този ден неслучайно, защото искаме точно на този ден да дадем гласност и старт на кампанията. Искаме до хората да достигне едно основно послание, че освен на грижа, на хората дължим още нещо много важно- да изградим един свят, в който всички ние сме равни. Целта на кампанията е да отмени настоящата практика хора с увреждания да бъдат поставяни под запрещение, което ги лишава от дееспособност и налага настойничество. Това означава, че някой друг може да решава важи въпроси на човека с увреждания, а лицата с интелектуални затруднения имат мечти като всички нас. Те мечтаят да работят, да създават семейство, да правят своите ежедневни избори. Лица настоящата кампания са 27 лица с увреждания от цялата страна. В серия от видеа и фотографии те разказват совите мечти за достоен живот и равни права. Нашата организация работи за отмяната на запрещението още от януари 2012 година, когато България ратифицира Конвенцията на  ООН за правата на хората с увреждания, с което държавата се задължава да гарантира равни права пред закона на хората с увреждания, но до този момент това не се случва. Дори в момента съществуват две напълно противоречащи си системи относно правата на хората с увреждания...С настоящата кампания, която протича под формата на петиция, искаме да апелираме да се подкрепят хората с увреждания в тяхната борба за достоен живот, като идеята е петицията да бъде връчена на законодателя"-  каза при старта на кампанията Лора Ерославова от Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения - Видин.

Подкрепата на петицията е с регистрация на сайта на кампанията. Хората с увреждания са родени готови да изживеят мечтите си и да поемат контрол на живота си, казват организаторите. В подкрепа на кампанията излизат 27 души с интелектуални затруднения, с 27 мечти за достоен живот. Сред тях е Мариета от Видин

"Аз съм една от тези, които всеки ден се изправят пред предизвикателства и бариери, непозволяващи да разкрием пълния си потенциал. Една от тях е поставянето на лицето с интелектуални затруднения под запрещение. Аз не съм поставена под запрещение, но имам приятели, които са. Нямат право да решават да правят избор как да харчат парите си, дали да учат или просто да излязат на разходка. Задават ни се въпроси как да променим това. Има  замяна на режима на запрещение с неговата алтернатива за подкрепено взимане на решения. Ние хората с увреждания сме тук и сме готови да изживеем живота си и да поемем контрола. Подкрепете ни за достоен живот на адрес www.bornready.me  Подпишете петицията сега!" 

Красен също е интелектуални затруднения. Мечтае да бъде певец. С хората в защитеното жилище, където е настанен изнася програми. Застъпник е в кампанията. 
Асен обича спорта и футболните мачове. Не пропуска любимия си ЦСКА.
Наталия е сред хората, на които е наложено частично запрещение. Би искала да работи като помощник в кухня, но не може, защото няма това право. Израснала е в институция, а от 2005 година е в Защитено жилище "Александра" във Видин. Включва се в домакинството, готви, чисти, подрежда. Мечтае да бъде принцеса, защото тогава ще може да прави всичко. Иска да е най-добрата принцеса. 

В кампанията "Родени готови" застъпници са лица с интелектуални затруднения. 

"През 2015 година групи от цялата страна се обединяват и създават Националната платформа по самозастъпничество, чиято цел е всички хора с интелектуални затруднения да могат да упражняват правата си, техните права да бъдат зачитани и съответно да изживеят мечтите си и живота си по начин, по който те желаят, с подкрепа"- казва Ася Транчева от  Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения.

Инициативата за отмяна на запрещението е от осем години. До сега има няколко успешни случая, но при Наталия само е намалено на частично, обяснява Любка Александрова, директор на Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения: 

"Според сега действащия закон, който е от 1949 година, ако веднъж си поставен под запрещение, няма връщане назад. Трябва да докажеш, че можеш сам да се оправяш в ежедневието си, с парите, с имотите си, което за един човек с интелектуални затруднения е много трудно да докаже."

Организаторите на кампанията призовават за подкрепа в борбата за достоен живот, а това може да стане на сайта на инициативата "Родени готови."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33