Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

300 деца от Видин учат дистанционно благодарение на кампанията "Дари устройство"

4
Снимка: Радио Видин

Кампанията "Дари устройство" помага на повече от 300 деца в област Видин да се справят с ученето в електронна среда. Инициативата е на Видински фонд "Читалища" и организация "Фабрика за идеи". За учениците са осигурени настолни компютри и лаптопи.


Кампанията започва през пролетта, когато пристигат първите сто електронни устройства- компютри, таблети и телефони, каза Славена Петрова, председател на Видински фонд "Читалища".


"Инициативата стартира в партньорство с "Фабрика за идеи". Коментирахме проблема, който излезе, когато беше обявено извънредното положение, че не всички семейства могат да осигурят устройства, за да провеждат децата им онлайн обучение…Информацията първоначално я събирахме от читалищата, които са част от нашата мрежа. В последствия потърсихме и кметове на населени места, директори на училища... Отворени сме постоянно и се опитваме да отговорим на нуждите."  


Наскоро получават поредното голямо дарение за децата от Видин:


"Преди седмица постъпиха устройствата от големите компании. Това са 148 компютъра и 110 лаптопа, както и монитори."


Необходими са още монитори, за да се окомплектоват компютърни конфигурации, както и периферни устройства- мишки и клавиатури.


Настолните компютри и лаптопи са предимно по-малките населени места. 50 от тях са за ученици от средното училище "Н. Й. Вапцаров" в село Дреновец, каза директорът Бойка Александрова:


"Ще можем да помогнем на 50 семейства, които са с големи затруднения, да обезпечат електронното обучение. Това са многодетни семейства. Някъде децата учат с по един телефон на родител. Сега дарението ще е от голяма полза за пълноценното обучение… Родителите няма как да закупят нито таблети, нито телефони, нито компютри. Ние ще помогнем също с интернет. Говорили сме доставчици. Закупили сме вече рутери."


В семейството на Светлана Антова учениците са трима:


"Голямата е 10 клас. Баткото е седми, а най-малката е първи клас… Двамата по-големи учат от телефоните си, а малката все още е на хартиен материал. Госпожата на малката каза, че тя е предвидена за лаптоп. Класната на по-големия е казала за таблет."


8 от новите компютри са за село Буковец, каза секретарят на читалището там Вероника Атанасова:


"Някои от децата са ползвали телефоните на родителите, обаче така е по-трудно. Други са се свързвали с учители, които по някакъв начин да им  изпратят домашно или урок."


Един от новите компютри ще е за първокласничката Катрин. Ученичка е училище "Св.св. Кирил и Методий" във Видин.


"Справяме се по някакъв начин, но се надяваме сега да ни бъде по-лесно. Телефонът е малък. Камерата се губи. Интернетът ни бъгва. Става хаос. Сега екранът е голям. Надяваме се да е по-лесно"- казва майката Паула Найденова.


От Видински фонд "Читалища" продължават да попълват списъка на децата, които имат нужда от помощ, за да се справят с електронното обучение.


"Когато кампанията се популяризира, постъпват все повече съобщения за необходимост от компютри. Сега има 20 подадени. Други чакат да покрием първоначално подадените, за да покрием и тях"- каза Славена Петрова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46