Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За безопасна Нова година: Съветите на пожарникари и лекари

Снимка: Ани Петрова

Пиротехническите изделия са неизменна част от традицията по посрещане на Нова година. Разнообразието им е изключително голямо, а ефектът от тях впечатляващ и за малки, и за големи. Употребата на фойерверки обаче трябва да става при спазване на противопожарните правила, съветва главен инспектор Георги Георгиев, началник на сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин:

"По време на новогодишната нощ се използват много пиротехнически изделия. Част от тях са фойерверки и сигнални ракети. Това, което ни прави впечатление, е, че напоследък има доста сериозни ракети, някои  с обсег на действие над 30 метра. Искам да обърна внимание на тези, които ще ги използват в по-малките населени места, където има доста стопански сгради. Преди да използват такива средства, които се използват задължително и само на открито, да се съобразят с техния радиус на действие, така че да не предизвикат пожар в стопанските сгради."

Главен инспектор Георгиев обърна внимание на честата употребата на свещи за декорация на дома и препоръча:

"Да се използват стандартни свещници, да са на негорима основа, на достатъчно разстояние от лесно запалими материали, основно от пердета да са далече."

Пожарникарят коментира и безопасността на коледната украса, която остават дълго след Нова година. Разноцветните лампички, предназначени за помещения, не трябва да се оставят без надзор. 

Съвети за безопасна Нова година отправиха и от Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Директорът д-р Станислав Поломски обясни кои са основните рискове:

"Пиротехническите изделия, особено по-мощните са потенциално доста опасни. За щастие последните 1 -2 години не сме имали тежки инциденти. Съветът е да се избягват максимално пиратките, най-често с тях стават инцидентите."

По отношение на храненето и консумацията на алкохол в новогодишната нощ д-р Поломски каза:

"Най-добре е всичко да става с мярка. Имали сме често случаи по Нова година и по празниците да се докарват в Спешния център хора, които са в нетрезво състояние или са с обострени стомашно-чревни заболявания след употреба на алкохол. Що се отнася за злоупотребата с храна това също не е за препоръчване, особено хората с хронични заболявания - стомашно-чревни,  а и други - хипертонии, сърдечно-съдови. Злоупотребата с храни е противопоказна за тях и често води до неприятности. Вместо да си прекарат празниците вкъщи, те се хоспитализират и се лекуват." 

Заради епидемията от коронавирус, д-р Поломски препоръча посрещането на Нова година да бъде в тесен семеен кръг. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50