Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стопанствата във Видин - по-малко, но с модерна техника

Снимка: Радио ВИДИН


Намаляват малките стопанства, но се увеличават обработваемите площи във Видинско- това показват първоначалните данни след преброяването на земеделските стопанства във Видинско. 5 800 земеделски стопанства са преброени до 18 декември, част от тях- по електронен път. 1 181 стопанства са прекратили дейност, но за региона това не е неочаквано, каза Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин. 

"Това са малки стопанства, с по един декар зеленчуци- лични стопанства, които не са пазарно ориентирани. Иначе на практика земеделието стана професионален отрасъл. Малките стопанства чисто демографски престават да съществуват, налице са и миграционни процеси, промяна в начина ни на живот..." 

Около 1000 стопанства използват субсидии, в голяма част от стопанствата са подменени машините, а през следващите години се очакват сериозни инвестиции в напоителния сектор. Наблюдава се тенденция към пасищно животновъдство:

"Увеличило се е количеството обработваема земя, тази, която не се използва за обработка, ще започне да се използва за пасищно животновъдство... Навсякъде в развитите страни се практикува пасищно животновъдство... България има прекрасна земеделска земя, а този потенциал- пасищата, не се използват рационално. Но въпрос на време е тази ниша да бъде заета..."

Примери за пасищно отглеждане на животни вече има в Чупрене и в Рабиша, каза още Емилиян Енчев и посочи, че все по-често стопаните започват да се занимават и с биопроизводство: 

"През последните години се създадоха насаждения с маслодайни култури... Земеделците имаха възможност да използват европейски средства, вече имат модерна техника, използват качествени семена, имат добри добиви... Тези, които смятаха, че ще печелят от субсидии, отдавна ги няма, останаха сериозните, които знаят как се прави земеделие и го показват... Остават предприемчивите... Все пак, земеделието не е лесно..." 


Десислава Петрова знае, че не е лесно. Тя е от Видин и се занимава със зърноппоизводство. Връща се мислено в началото на годината, за да каже- попречили по някакъв начин пандемията и  кои бяха трудните моменти в работата им: 

"Не беше по-различна от предходни години- работата нямаше как да бъде спряна, посевите няма как да бъдат оставени... Не срещнахме трудности през годината по отношение на доставки на торове и семена, но сега очаквам да имаме трудности... "

За зърнопроизводителите от Видинско годината не беше лоша. Не могат да се оплачат нито от добиви, нито от цени. Десислава Петрова, а вероятно и много други стопани, могат да се похвалят и с нови машини и инвентар за стопанствата, с които продуктивността ще се увеличи. 

"Няма как да се работи със стара техника- нужно е... Правим го, за да вършим по-бързо и по-икономично работата си..."

Според Десислава е важно и хората, които се занимават със земеделие, да се самообучават. 

"Важно е, много от колегите се ориентираха към No-till технологията- такава технология, която щади почвата... "

Никой не може да прогнозира каква ще е годината, но за да се намалят щетите, преди сеитба всеки земеделец проучва сортовете и ги съобразява с климатичните условия и с природните дадености... 

"Това можем да го съобразим, да нахраним растенията, каквото зависи от нас- да го свършим, пък, каквото стане.... Човек трябва да рискува- една година добивите са добри, другата- не са... Рискът е голям, защото сме "завод на открито". Затова и през последните години не сеем само две култури- минимум четири са. Ние лично залагаме на повече сортове- има нови сортове, издръжливи на суша, на дъжд... " 

В звуковия файл чуйте поздравите на Десислава Петрова и Емилиян Енчев към земеделската общност. 

Иначе забравете трудностите, продължете с оптимизъм и вяра, изпратете старата и  посрещнете новата година с надежда, че тя ще е здрава, успешна, мирна и спокойна за всички ни! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46