Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2020-та година, описана с книги

Снимка: Петко Котларски


Темата за големите епидемии не е нова за световната литература. Можем да я открием още в "Илиада" на Омир, след това в "Декамерон" на Джовани Бокачо и дори при Йовков, в разказа му "Чумавото". Съвременни автори също пишат за преживени от човечеството пандемии. Така ръководителят на отдел "Заемна за възрастни" на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин Валентина Вълчева отговори на въпроса с кои литературни произведения можем да опишем изминалата 2020 година:

"Разбира се, когато споменем 2020 година, първото, за което се сещам, е пандемията от COVID-19, която на нас като общество ни се струва нещо много ново, непознато, може би страшно, защото не ни се е случвало скоро да преживяваме нещо такова. Всъщност, светът непрекъснато се е борил с епидемии, може би това е начинът на планетата за някакъв неин вариант на детокс. Истината е, че пандемии, най-вече чуми, се срещат в миналото на Земята много често, както и различни други заразни болести. Съответно, те са вдъхновили доста литературни произведения. Като се започне от "Илиада", която знаем, започва с една чумна епидемия, пратена от Бог Аполон за отмъщение сред лагера на ахейците, заради Хризаида, която е пленена. Нейният баща е неговият жрец и съответно се случва тази епидемия. Така са си обяснявали нещата в миналото хората."


Мери Шели, която читателите познават най-вече с нейния роман "Франкенщайн", също има такава книга:
"Тя е автор и на романа "Последният човек", в който говори за света след една пандемия, която се случва в 2070 година. Светът е много променен, човечеството се състои от малки групи, които се самоунищожават взаимно. Мери Шели застъпва идеята, че световните лидери и въобще лидерите и управляващите не са в състояние да се справят в ситуация на подобна пандемия. Те нямат ресурса и възможностите да поведат човечеството към някакво спасение. Същата теза застъпва и Едгар Алан По в "Маската на алената смърт". 

Освен пандемията, която обърна света наопаки, през 2020 година се случиха и други събития, които могат да бъдат описани с произведения от световната литература, обясни още Валентина Вълчева:

"За съжаление, 2020 година ни отне много личности - световно известни. Тях можем да ги открием в биографиите им. Марадона почина през тази година, футболната легенда. Тази година се оказа последна за Доналд Тръмп на върха на САЩ, като президент. За него има редица книги. През 2020 продължи да се разраства световното движение "Black Lives Matter", което се бори за равноправие на цветнокожите. Появиха се идеи да се променят основополагащи произведения като "Приключенията на Том Сойер". "Да убиеш присмехулник" също беше обвинено в институционализиране на расизма. Опитват се да променят текста на "Пипи дългото чорапче", "Десет малки негърчета". Темата е болезнена, защото продължават да се случват такива неща по света." 

Много читатели намират спасение в книгата в дните на изолация през пролетта на 2020 година. Тогава и търсенето на книги в библиотеката е най-засилено, обясни още Валентина Вълчева

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47