По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.
Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.
Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори заплахата от коварния корона вирус.
Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин. Кампанията подпомага дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета. Срокът има гратисен период - до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Годишната инфлация през юни се ускори до 4,4% от 3,7% през май,..
"Лятно кино под звездите" ще представи в Кула най-доброто от българското кино. Инициативата е по покана на Община Кула . Лятното кино пристига в Кула на 17 юли и ще бъде разположено край крепостта "Кастра Мартис". Началото на прожекциите е от 21:00 часа. Програмата ще е изцяло българска, като сред заглавията са "Чалга" на режисьора..
Агенция „Пътна инфраструктура" ще санкционира пътноподдържащата фирма, ремонтирала некачествено участък от третокласния път III-133 Манастирище - Бързина в област Враца, съобщават в свое съобщение до медиите от Пътната агенция. На дружеството ще бъде наложена глоба за некачествено изпълнение съгласно клаузите в договора за поддържане. Размерът ѝ ще се..
"Пътят на пациента с малигнен меланом" бе темата на третата мултидисциплинарна среща, организирана по инициатива на д-р Цветелина Конджова, началник на Отделението по медицинска онкология в Комплексен онкологичен център /КОЦ/ - Враца, съобщиха от здравното заведение. Малигненият меланом е рядък, но изключително злокачествен тумор на кожата. Годишно..
Днес, 15 юли, светът отбелязва Световния ден на младежките умения - инициатива, насочена към повишаване на информираността относно значението на придобиването на умения сред младите хора . Основната цел на този международен ден е да се обърне внимание на високото ниво на младежка безработица в световен мащаб и да се насърчи развитието на..
Земеделците от община Бойчиновци са с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана, в региона има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция „Земеделие“. На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Реколтирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100..
Районният съд във Видин се произнесе за възпитателната мярка на 13-годишно момче, пребивало в кризисен център във Видин. Решението е то да бъде изпратено във възпитателно училище-интернат за срок от една година. Мярката е наложена по предложение на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. След анализ на..