108 фирми от видинско успяват да запазят бизнеса си, благодарение на процедурата "Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19". Помощта, която получават по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" е до 10 хиляди лева.
"Беше необходимо фирмите-кандидати да докажат спад на оборота от 20 % за референтен период на 2019 година. Процедурата беше обявена в средата на миналата година, но сключването на договорите продължи малко по-късно. Основните дейности, за които фирмите получиха помощ, защото това е един вид помощ, която предоставя програмата, това са основно разходи, които са свързани с тяхната ликвидност. От една страна това са разходи, които касаят плащането на възнаграждения на наетите лица в съответните предприятия. От друга страна са режийни или текущи разходи, които всяко едно предприятия, независимо от това дали работи с по-малък или по-голям капацитет, текущо трябва да покрива, други договори, свързани с външни контрагенти, без ограниченията, свързани със закупуване на стоки, които са с цел търговия. Т.е ветрилото на разходите, което управляващият орган отвори, беше доста широко"- обясни управителят на Областен информационен център- Видин Мариела Савкова.
Красимира Асенова е управител на фирма от сектор, който е сред най-засегнатите от кризата заради коронавируса:
"Това е транспорт и туризъм. В момента на 50% сме затворени. Нямаме право да организираме и да водим групи. Иначе извършваме специализиран превоз. Това е едно добро нещо, което се появи в последствие на тази пандемия. Това е нещото, което е добро засега, на този етап, въпреки че основната дейност е спряна."
С парите, които получава по програмата, успява да покрие най-неотложните разходи:
"Едва ли ще компенсират цялостно загубите, но една част от тях може, да. Това са най-нужните неща като резервни части за автобусите, застраховки, такси, данъци. От това ние не сме освободени. Също осигуровки, заплати, най-неотложните неща. Но пак вариантът е с 20-30% да помагат, на фона на тази пандемия пак е нещо. Иначе вариантът беше да затворим официално и да спрем да работим завинаги. Благодарение на тази програма, сме все още на повърхността."
Малките и микро предприятия от Видин, които са получили подкрепа, са от различни сектори, обясни експертът в Областния информационен център Цветомир Ценков:
"Обхващат едно широко ветрило от всички видове икономически дейности, които се развиват на територията на нашата област. Бяха финансирани печатница, строителна борса, стоматологични практики, медицински център, производствено предприятие, счетоводна кантора, медия, автокъщи, хотел, туристическа агенция, магазини, строителни фирми, автошкола, транспортни фирми. За мен и за нашия екип като експерти, които работим в сферата на еврофинансирането, е много положителна тенденция първо големият брой видински фирми, които кандидатстваха, съотносимо с броя на населението, разбира се. Второ- това, че 35 местни фирми ни се довериха. Ние им помагахме информационно и логистично по тази процедура. Тези малки и микро фирми са влезли в силата на еврофинанасирането. Видели са възможностите, които то дава. Запознали са се с информационната система, с този доста по-облекчен начин на кандидатстване, в сравнение с преди."
Възможност да получат сега финансиране имат фирми, които вече са кандидатствали, но не са били одобрени, обясни Мариела Савкова:
"Към момента тече преразглеждане на доста дълъг списък от проекти, които в първото класиране не бяха одобрени. Бизнесът в региона все по-смело кандидатства по оперативни програми, с цел да се осигури финансиране на максимален брой кандидати, дори на тези от тях, които първоначално са допуснали нередности. Към момента нашата мрежа от областни информационни центрове предоставя всякакъв вид техническа помощ и това, което аз използвам случая да кажа е, че фирми, които са подали заявления по процедурата за микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията ковид, за която в момента говорим, е добре да проверяват регулярно, по своя инициатива профила си в ИСУН, чрез който е подадено съответно предложение. Освен това, има някои ресурси, които са на разположение за техническа помощ за тези фирми. По информация на управляващия орган, оперативната програма, при възникнала необходимост от допълнителна информация и от подпомагане в процеса на подготовка на исканите допълнителни документи от самата оценителна комисия, тези кандидати могат да се обръщат за съдействие към най-близкия областен информационен център."
Бизнесът в региона все по-смело кандидатства по оперативни програми, казаха от Областен информационен център- Видин. Консултантската помощ за фирмите е безплатна.
Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..
В идинчанинът Ивайло Петков алармира з а опасен стълб за улично осветление в Крайдунавския парк в града . Впоследствие се оказва, че в близост има още три повредени улични лампи. За проблема той подава сигнал до институциите преди една година. Тази пролет, когато си идва във Видин за празниците, се оказва, че нищо не се е променило. Като..
Десетокласничките Ния Ивайлова и Симона Тинчова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин заеха призовите места в традиционния конкурс „Мечтите на Венци Станев“. Тази година конкурсът беше под надслов „Който вярва, вижда“. Симона впечатли журито със силата на въздействащото си и искрено есе, в което акцент е връзката между училището и Венци..
В есислава Лазарова от 9-и клас и Даниел Велков 10-и клас от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ във Видин се класираха за европейските квалификации на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Надпреварата ще се проведе във Венеция, Италия, от 26-и до 28 май. Условията да се стигне до този кръг са много, но едно от тях е отлично да..
Днес, 29 април, в Монтана ще бъде представена книгата „Комунистическата идеология в Михайловградски регион (1944-1989)“, с автор Лиля Гигова. Издаването на книгата и събирането на документи става възможно с помощта на Държавен архив - Монтана и Регионална библиотека „Гео Милев“ в града. Корицата на изданието е дело на монтанския художник Венелин..
Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..
Жители на Видин сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички. Хората казват, че вече дори..