Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи от Видин борят негативизма в социалните мрежи с видеопослание

| обновено на 19.01.21 в 12:47
Снимка: Зорница Мартинова

Млади хора от Видин заснеха филм срещу негативизма в социалните мрежи. Само за часове след като е качено в интернет, видеото вече е с хиляди харесвания и споделяния. Идеята е на Майкъл Кирилов, курсант в академията на МВР:


"Всичко беше една идея, понеже градът ни е малък и сравнително беден. Постоянно хората се оплакват, че не се прави нищо. Няма нищо ново. Няма забавления, няма разнообразие, няма какво да задържа младите и във всеки момент, когато се реши нещо да бъде реставрирано, подобрено или направено, хората  недоволстват и се оплакват от него. Реших, хрумна ми идеята, че трябва да се съберем и да направим нещо ново."


Така се събира екипът от шестима приятели. Всеки от тях е с различни интереси, но имаме обща кауза, разказва Ивайло Петков:


"Антонина е студент в УНСС и в НАТФИЗ, аз също съм възпитаник на НАТФИЗ. Уча актьорско майсторство. Зори, тя още е 12 клас, възпитаник на видинската английска гимназия. Белла е завършила пиар в Софийския университет. В момента е пиар на кукления театър и на симфониетата. Владко учи в юридическия факултет на Софийския университет. Общо взето сме една цветна палитра от цветни хора. Обаче всички бяхме изключително мотивирани, когато Майкъл се обади."


Всички приемат поканата на Майкъл без колебание:


"Каузата за нас си струва. Видин може да е малък. Може да е сравнително беден, но е богат на изключителни хора, които са допринесли не само за Видин, но има наши бележити личности, чийто път тръгва от Видин и са по цял свят. Опредено Видин не е загубена кауза и това не може да бъде клише. И не е клише. Докато има млади и будни хора като нас, както и като стотици, хиляди вече, хилядите други, които ни подкрепят в социалните мрежи и споделят нашия филм."


По време на заснемането на видеото концепцията се променя, обяснява Антонина Лозанова:


"Много неща отпадаха в процеса на монтиране, защото видяхме, че концепцията може да се измени по много начини и общо взето в крайна сметка успяхме да направим най-доброто, според нас и да изпълним нашата идея напълно. Първата част на видеото, нейната идея беше по-скоро осъдителна. Всъщност не толкова осъдителна, колкото да накараме хората да се замислят какво могат да причинят на човека отсреща чрез едни думи, написани с клавиатурата в един интернет сайт или платформа, а във втората искахме да им дадем причината, поради която да повярват, че всъщност Видин не е изгубена кауза и че, ако бъдем по-позитивни, подкрепяме хората около нас и тези, които са решили да се занимават с хубави неща, да допринесат за нашия град, трябва да ги  подкрепяме и че хубавото се случва и е около нас, само трябва да го оценяваме."




Героите във филма не са подбрани случайно, казва Зорница Василева:


"Решихме да направим видеото по-креативно и всъщност да завърши по-вдъхновяващо,  по-позитивно. Затова решихме да включим много хора, които са видни за нашия град, хора от различни категории, като например артисти, спортисти, танцьори, хора, които създават различни събития в нашия град и така се свързахме с тях от познати и по този начин взехме техни интервюта, кадри и така сглобихме видеото. Мисля, че се получи много добре, защото хората виждат не само нас, а и хора, които са много знаменити за града и правят нещо."


Сценарият е на  Белла Антова, която споделя, че се е сблъсквала с подобен вид агресивно отношение лично:


"Посланието е просто по-малко омраза, излята в социалните мрежи. Може би трябва да тръгна от това, че имам личен опит с подобен  тип гняв върху себе си. Просто да се замислят дали думите, които употребяват са правилни и дали не действат негативно на останалите, които ги четат."


Наричат филма "Градът с реката от омраза". Значението е и метафорично, обяснява Владимир Славчев:


"Градът с реката от омраза", защото обединява по един своеобразен начин, както идеята на Майки, така и сценария, думите, които Белла написа, защото реката е огромен символ на нашия град, но има и метафоричното значение - на наше огледало. Реката е такава, каквито сме ние, т.е каквото изсипваме в нея. Ако е надежда, ако е позитивизъм, ще бъде хубава, чиста. Но за момента нещата на този етап са, че реката е затлачена от омраза, която ние се борим общо взето да изчистим, да премахнем по някакъв начин, без да накърняваме достойнството на никого, а градивно и конструктивно да помислим как можем да направим Видин по-добър."


Само ден след като е качено, видеото е с повече от 50 хиляди преглеждания, хиляди споделяния и коментари, казва Ивайло:


"Учудващото е, че негативните коментари, хейтърските коментари са изключително малко, но до някаква степен, ние ги възприемаме като градивни,  защото критиката не винаги трябва да се отхвърля. Понякога се оглеждаме в нея, защото тя е ценна и можем и от нея нещо да получим. Но важно е да оставаме с една по-оптимистична нагласа към света и ние знаем, че след този клип, омразата може да не спре, но ако има поне един човек, когото сме накарали да се замисли, това означава, че нашата мисия е успешна и няма да спрем до тук."


Чуйте репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00