Часовете по физическо възпитание и спорт са възможни онлайн, доказват в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Учениците имат упражнения за работа вкъщи и спортуват пълноценно дори и от дома. Нямат търпение да влязат отново в новата спортна зала в училище, но засега спазват стриктно указанията на учителя си по физическо, който е изработил своя програма за работа в електронна среда, тъй като в ръководствата на учителите не пише как се преподава онлайн физическо. Налага се да приспособят заниманията за работа в домашни условия, обяснява преподавателят по физическо възпитание и спорт Росен Ракаджиев:
"Вече работим по утвърдени правила и формули, както ние учителите, така и самите деца и много по-лесно се справяме при обучението тази година. Използваме най-вече общообразователни упражнения. Упражнения, съобразени с работата в домашни условия. Даваме упражнения за координация, упражнения за развитие на различни мускулни групи, т.е работим за качества, най-вече за сила, за координация, по-малко за бързина и за ловкост, защото вкъщи малко са ограничени условията за бягане, тичане и скачане."
В началото на всеки час преподавателят изпраща инструктаж за заниманията от вкъщи, в който напомня, че помещението, където ще се работи в часовете по физическо възпитание в домашни условия задължително трябва да се проветри, както и да се обособи кът за работа, далече от стъклени предмети, с цел предотвратяване на инциденти.
Дори от дома, часовете започват по познатия начин, разказва петокласникът Мирослав:
"Когато сме вкъщи и сме в час по физическо, първо, когато влезем в самото събрание, се представяме, след това започваме да правим обща загрявка. Понякога сме сами, понякога по отделно. В повечето случаи по отделно. Включваме си камерите и микрофоните и започваме да правим загрявка.“
Получават и домашни, обяснява Тея:
"Правим загрявка първо, после правим упражнения. Учителят ни дава нещо за домашно, нещо като осморки да правим. Не е изобщо трудно."
В часа по физическо възпитание Иван, както и съучениците му, оставят встрани учебниците и клавиатурата:
"Доста помагат наистина, помагат ми да се раздвижа."
Във времето, през което учениците са у дома, физическата активност е още по-важна, казва учителят:
"Децата са затворени вкъщи, много по-обездвижени са и този дълъг период без контакти и изолираност, най-вероятно се отразява и на тяхната психика. Така че ето тук вече е и ролята на нашите часове, чрез личния пример, да се опитаме да накараме учениците, да ги мотивираме да прибягнат към физически активности в домашни условия, а има какво да се прави."
И учениците, и преподавателите приемат онлайн обучението като подходящо решение в ситуация като тази, заради пандемията, но временно. Когато приключи ще са отново в салона.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..