По-възрастните си спомнят как някога по телефона можеха да слушат приказки. Сега през интернет платформи приказките могат и да се гледат. Във Видин представят на живо драматизации на произведения на български автори, които могат да се видят от всички. Това се случва с подкрепата и на Министерството на културата и съдействието на Регионалната библиотека във Видин.
През пролетта на миналата година, когато заради пандемията затварят театрите, режисьорът Малин Маринов решава да сбъдне желание, което има от години:
"Тази идея съм я имал още преди десетина години за "Лека нощ, деца", но ситуацията беше така удобна да взема да направя нещо. Всъщност това беше едно предизвикателство за мен и провокация, да седна сам пред компютъра с една книга в ръце, с един така най-обикновен микрофон за компютър- слушалки и да започна да чета приказки... Това е един вид домашен театър и аз така го възприемам. Аз съм израсъл с това нещо и ми липсва, но не да бъде подготвено, а ето сега, както сме се събрали и принципно се събират някакви приятели и решават да се забавляват."
Представленията не са на сцената, но тя може да е навсякъде, казва актьорът Асен Илиев:
"Едно произведение, за да бъде разбрано, то трябва да се качи на сцена, т.е . сцената е навсякъде, самият живот, да не се позоваваме на Шекспир... Много отдавна съм се убедил, че приказката е един, да не кажа един от най-великите, но най-стойностните жанрове или видове литература и ние все още ги подценяваме. Приказката не е само приказка за деца, а за тя мене по-скоро притча, в която е синтезирано огромно знание."
Срещата с актьорите е през интернет платформи, а в публиката може да е всеки, обяснява режисьорът:
"Не случайно заглавието е "Приказки за малки и големи". Неограничено е и формите са неограничени, всичко е възможно. Идеята е да бъде всичко на живо, за да могат да се включват на живо хора, които се познават или не се познават и наистина да се случи това, което ни липсва реално в живота.“
Сред първите зрители е четвъртокласничката Ирена Илиева:
"Много увлекателно за малките деца, които не могат да четат. Това е много добра идея. Много забавна беше тази приказка, поучителна."
Представленията са в отделна сграда за събития на регионалната библиотека във Видин. За съвместна инициатива с актьорите, разказва директорът Десислава Иванова:
"С този домашен театър приказки, викторини, той подпомага емоционалното развитие, емоционалната интелигентност на децата."
Спектаклите на живо са два пъти седмично от 19.30. Могат да се видят във фейсбук на страницата "Културни срещи", а също и в yutube и zoom. Освен това всеки може да избере приказка или разказ, чиято драматизация желае да види, или пък да се включи на живо със свое предложение в домашния театър.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..