Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психичното здраве при работа от вкъщи

Снимка: Ройтерс


За да се съхрани психичното здраве на човека при продължителна работа от вкъщи, е важно да се запази режимът, спазван преди това - ранно ставане, обличане и приготвяне във вид, подходящ за реалната работна среда. Това препоръча в предаването "Направление здраве" психологът Елеонора Бойчева от Лом. По думите ѝ, рисковете за психичното здраве на човека по време на дистанциране зависят от типа на личността и от състоянието ѝ преди началото на трудовата дейност от дома:

"Рисковете за психичното здраве, които крие дистанционната работа, бих могла да отнеса до типа на личността - дали сме екстроверти, или интроверти, дали предпочитаме по-динамична, активна среда, свързана с ежедневни контакти с хора, или пък точно обратното - предпочитате уединението в изпълняването на работните задължения, самостоятелността, вместо работата в екип. Всичко това е относимо към екстроверта и интроверта съответно. По този начин аз бих могла да направя оценка за риска. Разбира се, всичко е субективно. Важно е да се подчертае и състоянието на личността преди затварянето у дома, преди налагането на работа от вкъщи, преди дистанцирането от обществото. Всичко това са фактори, които влияят и биха могли да сформират една представа за риска, който крие дистанционната работа."

Продължителна промяна в емоционалното състояние на човека може да е признак за настъпил проблем. В тези случаи е необходимо самият човек да прецени дали поговори с близък, дали да се наслади на дълго отлагана почивка или да се консултира със специалист, обясни психологът:

"В случай, че забележим, че дадено наше емоционално състояние продължава по-дълъг период и оказва по-силно влияние върху нас и вече то ни контролира, отколкото ние сме в способността си да контролираме него, ето тогава това е една червена лампичка. Дали ще е една тревожност, дали ще е едно безразличие към трудовия процес, към личните ни отношения, към отношението ни към нас самите или ще една нервна възбудимост - всичко това са едни емоционални състояния, които са абсолютно нормални, абсолютно естествени, но тяхната продължителност и техният контрол върху нас е всъщност сигналът за проблем. Всеки един от нас може да прецени кога има нужда да се обърне внимание на дадено състояние и е много важно да не се пренебрегва, да не се потиска, защото рано или късно то излиза на повърхността със своите последствия..."

На работещите от дома психологът препоръчва запазване на създадената преди това рутина и оценяване на позитивите от това да прекарват повече време вкъщи.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07