Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усложнява ли се комуникацията от маската за лице?

Снимка: Радио ВИДИН


Близо година откакто маската за лице стана част от нашето ежедневие. 

Дали влизаме в магазин, обществена сграда, градски транспорт, дори когато сме на открито с повече хора около нас предпазното средство трябва да покрива половината от нашето лице. Това само по себе си носи известни трудности при нашата комуникация. 

Лесно можем да останем неразбрани, на лицата ни има множество мускули, чрез които изразяваме емоции, зад маската обаче те остават скрити, коментира за Радио ВИДИН Катя Райчева психолог от Видин. 

"Маската скрива цялата долна част на лицето и това може да предизвика недоразумение. Недоразумение защото лицето съдържа цялата информация за езика на тялото, която почти половината липсва когато е сложена маската. Най-много мускули има в лицето на човека и най-много се впрягат, когато трябва да изразиш така емоции примерно гняв или радост. През маската не се вижда това и също може да се получат недоразумения, което да създаде объркване в хората, защото може да казвам нещо. Особено ако казвам иронично и не се вижда каква физиономия правя и човека мисли, че е сериозно отсреща. Трябва да се внимава какво говорим на кого и как..."

Хората са свикнали с това да носят маска, когато се налага, затова и много от тях не им пречи при комуникация. Все пак има и такива, които заради предпазното средство изпитват затруднения при себеизразяване, сочи анкета на Радио ВИДИН.

"На мен не ми пречи. Аз обичам да нося и ще нося маска... Ако се усмихваме през маската... Пречи ми защото очилата ми се запотяват, затова не я слагам. Ако искаме да се изразим пречи естествено...Пречи ми да се изразявам, пречи ми и да дишам, защото аз съм с астма и непрекъснато я слагам и свалям, защото не мога да дишам... Ние сме здравни работници и сме свикнали с тези маски от едно време... Пречи да, с хора като се срещнеш пречи и като говоря ме задушава."

Пандемията от коронавирус промени нашият живот изцяло, все пак маската е много важно средство за превенция от вируса. Затова нека спазваме препоръките на здравните власти и да се надяваме че скоро отново ще живеем като преди и ще можем да се усмихваме без това да е скрито за отсрещната страна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46