Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Видин стартира проект за подмяна на старите отоплителни уреди

3
Снимка: Радио Видин

Община Видин стартира информационна кампания за подмяна на отоплителните уреди. Кампанията е в рамките на първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той предвижда проучване и анализ на текущото състояние на използваното отопление и нагласите на населението в общината. Ще бъде проведена разяснителна кампания за видовете отопление и тяхното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Предвижда се и представяне на цялостна визия на Общината за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с алтернативни такива. Какво предвижда проектът и ще се възползват ли от тази възможност видинчани? За стартирането на програмата и ползите от нея разговаряхме с Десислава Тодорова, заместник-кмет по европейски политики и инвестиции на Община Видин:

"На 10 февруари Община Видин сключи договор с предмет "Изпълнение на дейности" от първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той се осъществява с финансовата подкрепа на ОП "Околна среда 2014- 2020 година", съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие и кохезионния фонд на ЕС. Целта на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Видин, чрез намаляването на емисиите от фини прахови частици от битовото отопление, като един от основните източници на замърсяване на въздуха. На 5 ноември 2020 година, Община Видин определи телефонен номер, на който гражданите могат да получат по- подробна информация от експерти в повече насоки."- поясни Десислава Тодорова.

Телефоните за връзка с експертите са с номера 094/609 412, 0878 26 70 07, 02/483 11 99, 0885 03 74 02. Можете да ги намерите, изписани и на интернет страницата на Община Видин. Първият етап на проекта трябва да приключи до 31.05.2021 година. През втория етап предстои подмяна на уредите, използващи дърва и въглища, с алтернативни екологични източници, както и демонтаж на използваните замърсяващи отоплителни устройства на твърдо гориво и доставка и монтаж на новите екологични отоплителни уреди/системи, съобразно техническите решения от първия етап. Какво, обаче още трябва да знаем за новата програма- потърсихме експерт от една от фирмите, свързани с реализацията на първия подготвителен етап от проекта. Той включва информационна кампания сред населението, анкетно проучване и предварителна подготовка. Разговаряхме с Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания, която е една от ангажираните фирми по първата фаза:

"Всички жители на Видин, които имат собствено жилище в града Видин или в някое от другите селища, могат да кандидатстват, ако се отопляват на дърва и въглища. Това е първото условие, а другото условие е, че трябва да имат желание да си сменят  отоплението с нещо по- екологично. Обичайно хората, които се обаждат се отопляват с риза или с камина, или на котле с дърва и въглища, и имат желание да сменят източника на отопление с уред, който се захранва с пелети. Другата възможност е евентуално да се премине на отопление с климатици. Следващите изисквания са жилището да е законно и да са платени местните данъци и такси. Сумата за новите уреди, както и монтажа изцяло се поемат от програмата."

Ще има ли заложена някаква максимална стойност в цената на новите отоплителни уреди, с които ще се сдобият видинчани, когато започне физическата реализация на проекта- това попитахме още Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания:

"На този етап не може да се каже какво ще е стойността. Това вече зависи от условията, при които Общината ще обяви поръчката впоследствие. Аз мисля, че хората не бива да се притесняват, защото новите уреди, които ще бъдат закупени, дали ще са климатици или котлета за пелети и камини, ще отговарят при всички случаи на изискванията и действащите норми, и стандарти към този момент- това е гарантирано. Хората ще трябва да си предадат старите уреди, а Общината е задължена пък да ги предаде за вторични суровини."

Запознати ли са видинчани с проекта и биха ли се възползвали от него- това ги попитахме в анкета по темата:

"Хубаво е, но аз не съм на дърва ... Нека да видим как ще тръгне програмата. Не се знае, нали знаете колко начинания има неуспешни. Като идея е хубаво, подкрепям я, ще се поинтересувам и ще видя. Климатик- не съм голям привърженик. Лятото изстиваш, зимата не може да те стопли, но не е лоша идеята."- споделиха видинчани.

Будинка Миткова е шофьор на такси във Видин и семейството и се отоплява с печка на твърдо гориво. Тя не е запозната с проекта, но би искала да се възползва от него:

"Бих се възползвала, ако има такава възможност и я оценявам като добра за хората от Видин. Отопляваме се на дърва, което е ужасно. Иначе топли, на дърва най- много се усеща топлото, но е отвратително- прах, замърсяване и т.н."- разказа Будинка Миткова

В следващите дни предстои да бъдат анкетирани над 4 000 души, за да се установи какви са нагласите сред хората в Община Видин, отопляващи се на твърдо гориво, за преминаване към по-екологично отопление. Във връзка с това вчера бе проведено и обучение на анкетьорите, които ще правят допитването. Първият етап на проекта ще приключи на 31 май, след което ще се премине към втория, когато ще се извършва и реалната подмяна на отоплителните уреди, уверяват от Община Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59