Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Видин стартира проект за подмяна на старите отоплителни уреди

3
Снимка: Радио Видин

Община Видин стартира информационна кампания за подмяна на отоплителните уреди. Кампанията е в рамките на първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той предвижда проучване и анализ на текущото състояние на използваното отопление и нагласите на населението в общината. Ще бъде проведена разяснителна кампания за видовете отопление и тяхното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Предвижда се и представяне на цялостна визия на Общината за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с алтернативни такива. Какво предвижда проектът и ще се възползват ли от тази възможност видинчани? За стартирането на програмата и ползите от нея разговаряхме с Десислава Тодорова, заместник-кмет по европейски политики и инвестиции на Община Видин:

"На 10 февруари Община Видин сключи договор с предмет "Изпълнение на дейности" от първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той се осъществява с финансовата подкрепа на ОП "Околна среда 2014- 2020 година", съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие и кохезионния фонд на ЕС. Целта на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Видин, чрез намаляването на емисиите от фини прахови частици от битовото отопление, като един от основните източници на замърсяване на въздуха. На 5 ноември 2020 година, Община Видин определи телефонен номер, на който гражданите могат да получат по- подробна информация от експерти в повече насоки."- поясни Десислава Тодорова.

Телефоните за връзка с експертите са с номера 094/609 412, 0878 26 70 07, 02/483 11 99, 0885 03 74 02. Можете да ги намерите, изписани и на интернет страницата на Община Видин. Първият етап на проекта трябва да приключи до 31.05.2021 година. През втория етап предстои подмяна на уредите, използващи дърва и въглища, с алтернативни екологични източници, както и демонтаж на използваните замърсяващи отоплителни устройства на твърдо гориво и доставка и монтаж на новите екологични отоплителни уреди/системи, съобразно техническите решения от първия етап. Какво, обаче още трябва да знаем за новата програма- потърсихме експерт от една от фирмите, свързани с реализацията на първия подготвителен етап от проекта. Той включва информационна кампания сред населението, анкетно проучване и предварителна подготовка. Разговаряхме с Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания, която е една от ангажираните фирми по първата фаза:

"Всички жители на Видин, които имат собствено жилище в града Видин или в някое от другите селища, могат да кандидатстват, ако се отопляват на дърва и въглища. Това е първото условие, а другото условие е, че трябва да имат желание да си сменят  отоплението с нещо по- екологично. Обичайно хората, които се обаждат се отопляват с риза или с камина, или на котле с дърва и въглища, и имат желание да сменят източника на отопление с уред, който се захранва с пелети. Другата възможност е евентуално да се премине на отопление с климатици. Следващите изисквания са жилището да е законно и да са платени местните данъци и такси. Сумата за новите уреди, както и монтажа изцяло се поемат от програмата."

Ще има ли заложена някаква максимална стойност в цената на новите отоплителни уреди, с които ще се сдобият видинчани, когато започне физическата реализация на проекта- това попитахме още Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания:

"На този етап не може да се каже какво ще е стойността. Това вече зависи от условията, при които Общината ще обяви поръчката впоследствие. Аз мисля, че хората не бива да се притесняват, защото новите уреди, които ще бъдат закупени, дали ще са климатици или котлета за пелети и камини, ще отговарят при всички случаи на изискванията и действащите норми, и стандарти към този момент- това е гарантирано. Хората ще трябва да си предадат старите уреди, а Общината е задължена пък да ги предаде за вторични суровини."

Запознати ли са видинчани с проекта и биха ли се възползвали от него- това ги попитахме в анкета по темата:

"Хубаво е, но аз не съм на дърва ... Нека да видим как ще тръгне програмата. Не се знае, нали знаете колко начинания има неуспешни. Като идея е хубаво, подкрепям я, ще се поинтересувам и ще видя. Климатик- не съм голям привърженик. Лятото изстиваш, зимата не може да те стопли, но не е лоша идеята."- споделиха видинчани.

Будинка Миткова е шофьор на такси във Видин и семейството и се отоплява с печка на твърдо гориво. Тя не е запозната с проекта, но би искала да се възползва от него:

"Бих се възползвала, ако има такава възможност и я оценявам като добра за хората от Видин. Отопляваме се на дърва, което е ужасно. Иначе топли, на дърва най- много се усеща топлото, но е отвратително- прах, замърсяване и т.н."- разказа Будинка Миткова

В следващите дни предстои да бъдат анкетирани над 4 000 души, за да се установи какви са нагласите сред хората в Община Видин, отопляващи се на твърдо гориво, за преминаване към по-екологично отопление. Във връзка с това вчера бе проведено и обучение на анкетьорите, които ще правят допитването. Първият етап на проекта ще приключи на 31 май, след което ще се премине към втория, когато ще се извършва и реалната подмяна на отоплителните уреди, уверяват от Община Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00