В условията на пандемия ролята на здравните медиатори е особено важна там, където до хората по-трудно достига информация за рисковете от зараза. В квартал "Нов път" във Видин те са трима. Назначени са от Общината и работят на терен, където са почти ежедневно. С 5- годишен опит като здравен медиатор Кристина Маринова споделя, че е наясно с проблемите на местните хора:
"Нашата работа е да обясняваме на хората здравословните проблеми, да ги консултираме, съпровождаме до болница или социална институция, в зависимост от това какъв е проблемът им. В момента се занимаваме с раздаването на топъл обяд, като спазваме всички противоепидемични мерки. След това започваме нашата съществена работа, която е свързана с консултирането, с образователна цел. Лепим плакати, раздаваме брошури в квартала. В момента са ни определили пункт тук в квартала, в двора на училището, сграда, която не е обитавана, само за нас е, за тези хора, които идват, тъй като няма определена сграда... По време на обхода раздаваме материалите, обясняваме как правилно да се поставят маските и за личната хигиена- да дезинфекцират, да си мият ръцете, за спазването на дистанция. Имаме и случаи, в които на възрастни хора купуваме лекарства. Първо отвиваме до личния лекар да се изпишат, купуваме ги от аптеката и след това ги занасяме. Придружаваме хората до личните лекари и до специалисти, защото някои от тях нямат роднини, нямат близки. Ако човека няма лична карта, съдействаме и за това. Взаимодействаме си с много институции- социалната служба, ТЕЛК, дори с МВР, когато е необходимо."
Медиаторите помагат на хората от квартала, които участват в програмата за топъл обяд. Заедно със служителите от полицейския участък миналата година медиаторите проверявали и дали хората, които са под карантина спазват ограниченията. Сега вече това не се налага, а благодарение и на тяхната разгласа, повечето от хората в "Нов път" спазват мерките срещу епидемията, които са наложени и знаят как да се предпазват:
"Откакто има епидемия, в квартала няма наплив на народ. Спазваме всички мерки, които са дадени. Няма събирания и сме доста стриктни. Вкъщи цялото семейство дезинфекцираме дрешки, врати. На обществени места ползваме предпазните маски... Маска, миене на ръце, отдалечени един от друг на 2-3 метра и повече вкъщи. Стоим вътре. Не само в квартала, а и по медиите се говори и навсякъде как да се предпазваме... Носим си маските, когато ходим, пазаруваме и не излизаме много."
Работата на здравните медиатори включва и срещи с най-малките. Така с помощта на медиаторите още в ранна възраст се създават навици сред децата.
"Ние наскоро направихме една кампания в детската градина със съгласието на директора. Помолихме по същия начин директора на РЗИ да ни предостави някакви предпазни средства. Той ни даде дезинфектанти за ръце, специално за деца, сапунчета, ръкавици за персонала... От София ни бяха предоставени стикери как децата да си мият правилно ръчичките. Залепихме ги на чешмите, за да ги виждат децата"- казва Кристина Маринова.
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..
На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. Прилепите са характерен вид за "Врачански..
Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..
Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов: "Конкурсът ще бъде..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти. Людмила Лазарова..