Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравни медиатори разясняват риска от COVID-19 сред ромската общност

Раздават топъл обяд и помагат на възрастни за лекарства

Снимка: Радио ВИДИН

В условията на пандемия ролята на здравните медиатори е особено важна там, където до хората по-трудно достига информация за рисковете от зараза. В квартал "Нов път" във Видин те са трима. Назначени са от Общината и работят на терен, където са почти ежедневно. С 5- годишен опит като здравен медиатор Кристина Маринова споделя, че е наясно с проблемите на местните хора:


"Нашата работа е да обясняваме на хората здравословните проблеми, да ги консултираме, съпровождаме до болница или социална институция, в зависимост от това какъв е проблемът им. В момента се занимаваме с раздаването на топъл обяд, като спазваме всички противоепидемични мерки. След това започваме нашата  съществена работа, която е свързана с консултирането, с образователна цел. Лепим плакати, раздаваме брошури в квартала. В момента са ни определили пункт тук в квартала, в двора на училището, сграда, която не е обитавана, само за нас е, за тези хора, които идват, тъй като няма определена сграда... По време на обхода раздаваме материалите, обясняваме как правилно да се поставят маските и за личната хигиена- да дезинфекцират, да си мият ръцете, за спазването на дистанция. Имаме и случаи, в които на възрастни хора купуваме лекарства. Първо отвиваме до личния лекар да се изпишат, купуваме ги от аптеката и след това ги занасяме. Придружаваме хората до личните лекари и до специалисти, защото някои от тях нямат роднини, нямат близки. Ако човека няма лична карта, съдействаме и за това. Взаимодействаме си с много институции- социалната служба, ТЕЛК, дори с МВР, когато е необходимо."


Медиаторите помагат на хората от квартала, които участват в програмата за топъл обяд. Заедно със служителите от полицейския участък  миналата година медиаторите проверявали и дали хората, които са под карантина спазват ограниченията. Сега вече това не се налага, а благодарение и на тяхната разгласа, повечето от хората в "Нов път" спазват мерките срещу епидемията, които са наложени и знаят как да се предпазват:


"Откакто има епидемия, в квартала няма наплив на народ. Спазваме всички мерки, които са дадени. Няма събирания и сме доста стриктни. Вкъщи цялото семейство дезинфекцираме дрешки, врати. На обществени места ползваме предпазните маски... Маска, миене на ръце, отдалечени един от друг на 2-3 метра и повече вкъщи. Стоим вътре. Не само в квартала, а и по медиите се говори и навсякъде как да се предпазваме... Носим си маските, когато ходим, пазаруваме и не излизаме много."


Работата на здравните медиатори включва и срещи с най-малките. Така с помощта на медиаторите още в ранна възраст се създават навици сред децата.


"Ние наскоро направихме една кампания в детската градина със съгласието на директора. Помолихме по същия начин директора на РЗИ да ни предостави някакви предпазни средства. Той ни даде дезинфектанти за ръце, специално за деца, сапунчета, ръкавици за персонала... От София ни бяха предоставени стикери как децата да си мият правилно ръчичките. Залепихме ги на чешмите, за да ги виждат децата"- казва Кристина Маринова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05