Пет пункта за ваксиниране са разкрити в област Видин. В тях се извършва и масовата имунизация. Те са в Регионалната здравна инспекция, болниците във Видин и Белоградчик и в двата най-големи медицински центъра в областния град. При общопрактикуващите лекари има списъци с желаещи да бъдат имунизирани, но досега самите те все още не са готови да поставят ваксината. Има неизяснени въпроси, както със Здравната инспекция, така и със Здравната каса, каза заместник-председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари за Видин д-р Наташа Иванова.
10 души са имунизирани до обяд в един от медицинските центрове във Видин. В началото на масовата имунизация във Видин ваксината е само една, тази на "AstraZeneka". Няма опашки и струпвания пред кабинета, обясни управителят на медицински център "Биомед" д-р Пламенка Иванова:
"От РЗИ е предоставен телефон, на който могат да се обаждат за ваксинация. От сутринта сме направили на 10 човека. Има и обаждащи се, които се интересуват каква е ваксината и кога могат да се ваксинират. За днес чакаме още пет човека, които са се записали да дойдат, да се ваксинират. Междувременно могат да дойдат още хора. Хубавото на ваксината е, че може да престоява по-дълго време. Не е задължително да е на -70 градуса. Може да се съхранява до 48 часа на тъмно и в хладилник, след като се прободе с иглата, но е хубаво в рамките на деня, като се отвори да се направи... Част от хора, които минаха днес, на един от общопрактикуващите лекари, от неговия списъчен състав дойдоха, но доколкото имам информация от РЗИ, те могат също от другата седмица да си взимат ваксината и в кабинетите да я правят."
В многопрофилната болница "Св. Петка" във Видин също няма струпване на хора, които желаят да бъдат ваксинирани. Около 35 души са минали за последните два дни, каза главната медицинска сестра Анна Георгиева:
"Има хора. Не идват накуп по много. До момента са минали може би са около З5 човека вчера и днес. Очакваме още… Според последната заповед на министъра, е осигурен зелен коридор. Всеки, който желае, може да дойде, да си попълни декларация за информирано съгласие и да си постави."
За Пламен Левашки, които работи в строителния бранш, ваксините би трябвало да са задължителни за всички:
"Всички трябва да дойдат и да се ваксинират, да могат хората да са спокойни, че това нещо няма да се повтори. По-лесно ще може този вирус да си иде по някакъв начин."
Повече бяха кандидати за ваксина пред кабинета в здравната инспекция в града. Сред чакащите беше и Любов Илиева. От първи март ресторантът, в който работи отваря отново. Убедена е, че с ваксината ще е по-безопасно, както за нея, така и за посетителите:
"Аз съм си правила и друг път ваксини противогрипни, така че поредната ваксина, мисля, че е безопасна."
Петър Димитров е на възраст над 70 затова смята, че е важно да бъде имунизиран:
"Такава е нагласата, че трябва да се пазим от COVID-19."
Доника Илиева не попада в рисковите групи, но въпреки това е убедена, че трябва да си постави ваксина:
"Напълно здрава съм. Просто така съм преценила за себе си, че трябва да се ваксинирам."
В болницата в Белоградчик, където масовата имунизация също започна, ваксините са изчерпани тази сутрин. Очакват нови дози. Над сто са още желаещите да бъдат имунизирани, каза доктор Жоро Николов:
"Всичко, което ни е изпратено, е направено. Хората са информирани… Направен е списък. Всички, които желаят, ще бъдат извикани. На втория етаж на болницата сме. Над сто души са. Аз водя разяснителна кампания, да не се страхуват. Това е пътят. Добрият лекар добре лекува, а най-добрият предпазва човек да не се разболее.“
По данните от Единния информационен портал към полунощ поставените ваксини във Видин са 1 013. Втората доза ваксина са получили 242-ма души. Масовата имунизация засега е с "AstraZeneka". Членовете на секционните избирателни комисии ще бъдат имунизирани с ваксината на "BioNTech/Pfizer", тъй като за нея срокът за поставяне на втората доза е по-кратък.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..