143 години от Освобождението на Белоградчик отбеляза от Историческия музей в града, съобщават от местната администрация. Членове на Клуб "Млади възрожденци", с ръководител Соня Петрова, към Средно училище "Христо Ботев" - Белоградчик бяха гости на проявата. Учениците и посетители на музея бяха запознати с историческите събития, свързани с освобождението на Белоградчик на 24 февруари 1878 година.
След превземането на Плевен се сформира корпус начело с ген. Хараламб, от румънските части, който на 16 декември заменя сърбите, обсадили Белоградчишката крепост. Отрядът има за цел да превземе Белоградчик и Видин. През януари 1878 г. са превзети селата Ружинци и Османие (дн. Димово). Важна роля за Освобождението изиграват военните действия на полковник Ангелеску и полковник Кантили. Първият превзема селата Бела и Калугер (дн. Гранитово) и изнася предните си постове и далекобойни оръдия на Мусин връх. По това време полковник Кантили настъпва по пътя Боровица - Извос и оформя от южната страна обсаден пръстен около града. Дори и след тези действия Сюлейман ефенди отказва да предаде Белоградчишката крепост доброволно. На 24 февруари 1878 г., Белоградчик е все още обграден, но двете страни излъчват представители, които да обсъдят предаването на града. Така на следващия ден (25 февруари), потокът от турски войски от Видинско и Белоградчишко, придружени от обоз се насочва на юг. В същият ден в Белоградчик са посрещнати тържествено руски и румънски войски. Във фейсбук страницата на Исторически музей Белоградчик е публикувана подробна информация за военните действия от края на 1877 и началото на 1878 година.
Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица. 192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..
Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..
Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март. От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..